Гласът на един от всеки седем българи се продава. В МВР вече са постъпили общо 53 сигнала за купуване на гласове. Под лупа са сложени най-критичните според полицията области - Враца, Монтана, Видин.
Експертен съвет от политолози, журналисти и социолози излезе с анализ, според който 6-7% от гласоподавателите почти със сигурност ще продадат гласа си, а още толкова са склонни да участват в това престъпление. Експертният съвет е свикан по инициатива на служебния министър, за да даде конкретни съвети. Така са посочени над 100 рискови секции, основно в бедни райони.
В посочените 100 секции експертите са видели изместване на гласоподаването. Всичките са в Северозападна България, както и в Радомир, Лом, Долни Цибър и Левски. Там според експертите трябва да има специален ред.
„Няма да ви изненадам, че анализът изцяло съвпада с лицата, които протичат при нас като хора, които се занимават с организиране на купуване и продаване на гласове. Има съвпадение и на имената, и на анализа, нашата работа е да ги хванем с доказаталства”, коментира министърът на вътрешните работи Йордан Бакалов.
Картата няма да се предоставя на Централната избирателна комисия, а решението дали да се намесва МВР ще е в ръцете на председателя на всяка комисия. „Ако председател на секция забележи, че има нередности и поиска от нашия служител, тогава особеният ред е в самата секция”, обясни Бакалов.
Според социолозите има места с непрекъснато възпроизвеждаща се корупция. Според различни изследвания обемът на този пазар е между 14% и 16% от всички български граждани, които имат право на глас.
„Тенденцията е да се плаща все по-малко и да се използват зависимости. Мизерия, заплахи. Пряко срастване на местна организираната престъпност с продавачи на гласове. Хората, които се занимават с това, не работят за отделни партии, те са унисекс, работят за всички”, обясни социологът Антоний Гълъбов.
Вече били съставени и 160 предупредителни протоколи, а в Ямбол е разбита банда, която трупала гласове, които да предложи на политически сили.