На предстоящите избори, българите зад граница ще имат рекорден брой места за гласуване - цели 428 секции в 59 държави.
Най-много секции ще бъдат открити в Турция - 136. 56 са в Испания, 42 в Съединените щати, 40 -във Великобритания. На всички тях Външно трябва да се осигури представител в комисиите, принтери, скенери, урни и тъмни стаички за всички секции в чужбина.
За да се справи, МВнР разчита на доброволци от нашите общности.
Въпреки възможностите на закона да се откриват секции и при 40 заявления, разочаровани ще останат желаещите да гласуват наши сънародници в Ямайка, Непал и Перу. В Либия няма да се гласува, защото посолството ни беше изтеглено. Но и така секциите са двойно повече.
По думите на зам.-министъра на външните работи Катя Тодорова, за български депутати ще се гласува на практика на всички континенти: „В Испания за първи път ще има секция на Гран Канария, Санта Круз де Тенерифе, 4 секции в Австралия”.
Тя коментира, че с оглед съвременните средства като електронното гласуване, финансов анализ ще покаже дали този начин на организация на вота в чужбина е най-подходящият възможен.
За да няма пак масово касиране
Сега законът допуска изборният списък да се пишат на място.
„Няма как да стане съчиняване или изписване на някакъв избирателен списък тъй като имената се вписват в списъка на секцията извън страната от член на секционната избирателна комисия след представяне на лична карта и след представянето на декларация, с която декларира, че не е гласувал на друго място”, подчерта говорителят на ЦИК Александър Андреев.
През 2009 г. Конституционният съд касира 18 хиляди гласа от 23 секции в Турция, точно защото нямаше нито едни гласувал от хората, подали заявление за откриването им и всички пуснали бюлетини бяха лица, дописани в списъците.