На фона на все по-големите съмнения около проекта за застрояване на Карадере и продължаващите протести срещу позицията на правителството, инвеститорът „Мадара Юръп” обяви, че инвестицията е съобразена „с разумна и минимална антропогенна намеса”.
В съобщение до медиите, разпространено в неделя и цитирано от БТА, от компанията настояват, че проектът за изграждане на курортен комплекс „Бляк Сий Гардънс Еко Ризорт" е „изцяло съобразен с новите изисквания по опазване на околната среда и защитените зони”.
Макар че в позицията изрично се подчертава, че проектът все още не е получил Оценка за въздействие на околната среда (ОВОС), в нея ясно личи убеждението, че това ще стане факт. Същата убеденост изрази пред bTV и британският представител на инвеститора Тим Чадуик.
Без отговор обаче остава въпросът защо българското правителство одобрява по спешност проект без екооценка, настоявайки, че строителство по Черноморието ще се извършва единствено съобразно законите.
„Инвестицията изцяло е съобразена с изискванията за опазване на природните местообитания на дивата флора и фауна и на дивите птици в района, като целта е да се изгради балансирана и устойчива среда, с разумна и минимална антропогенна намеса”, се посочва в съобщението на „Мадара Юръп”, която обаче не разполага с независимата оценка на българските органи.
Инвеститорът подчертава, че това е нов проект, силно редуциран спрямо този от 2008 г. „Не се предвижда разширяване на урбанизираната територия и промяна на предназначението на земеделски земи и горски територии”, се посочва в съобщението. Екологични организации обаче посочват, че проектът засяга територии, чието предназначение е променено с противозаконни заменки.
От фирмата определят като невярна информацията, че проектът предвижда застрояване на повече от 80 на сто от зелените площи. Уточнява се, че устройствени и технически показатели на застрояването предвиждат максимална референтна стойност на цялостното застрояване в границите на терена да е 208 000 кв. м разгъната застроена площ.
Сред предимствата на инвестицията се отбелязват откриване на повече от 500 преки работни места и на над 2500 непреки работни места, както и привличането на групи туристи от пазари, които не са приемали България като луксозна петзвездна дестинация досега.
„Очертава се проектът да бъде една от най-големите преки чуждестранни инвестиции в България през последните години”, информират от фирмата. Отбелязва се приносът към държавния бюджет и бюджета на община Бяла чрез плащането на данъци и такси, както и че по време на строителството на екокомплекса почти изцяло дейностите ще бъдат възложени на местни фирми, а по при експлоатацията му услугите ще бъдат предоставяни преимуществено също от местни фирми.
Подобна позиция изрази днес и икономическият министър Драгомир Стойнев, който заяви, че трябва „да се бори за всяка инвестиция”, защото българският народ е беден. Освен това той също постави въпроса за избор между нискобюджетен и петзвезден туризъм.
Уверенията на „Мадара Юръп” обаче не разсейват други значителни съмнения около проекта, които възникнаха от информацията от документа на Икономическото министерство, с който през юни миналата година е отхвърлено предложението инвеститорът да получи сертификат Клас А. В него са посочени редица скандални несъответствия със законодателството, включително и напълно нелогични пропуски и противоречия, но нито компанията, нито правителството коментира доколко и дали изобщо са отстранени.
В съобщението се подчертава, че проектът от 2014 г. е само идеен и е възможно да претърпи промени, съгласно оценката по ОВОС.
Мълчаливо правителството отминава и въпроса за офшорните компании, които притежават дялове от „Мадара Юръп”, както призна и британският й представител Тим Чадуик. Това се случва на фона на смели заявки за разкриване на собствеността на фирми в редица сектори, но очевидно не представлява проблем за сертификат за инвестиция Клас А.