Поръчан е предварителен одит за въздействие върху околната среда от проекта, който трябва да бъде реализиран в местността "Карадере" край Бяла. Това съобщи Скот Пъркинс, член на Борда на директорите на "Мадара Юръп" АД.
Очаква се предварителната оценка да е готова до месец, а след това да започне и процедурата по изработването на официалния документ за въздействие върху околната среда. Докато тя не е готова, не може да се говори за проект, а само за инвестиционни намерения, посочи Пъркинс, повтаряйки обясненията на икономическото и екоминистерството в дните след избухването на скандала по темата със застрояването на защитената местност.
Компанията, която планира да инвестира в Карадере, днес проведе обществено обсъждане на проекта си с обществеността в Бяла. Пъркинс посочи, че е представен списък на собствениците във фирмата. По думите му единствено в България офшорните компании се свързват с прикриване на капитали. Такава регистрация се прави заради данъчните облекчения, посочи той.
По думите му, "Мадара Юръп" кандидатства за сертификат за приоритетен инвестиционен проект, за да получи по-сериозна институционална подкрепа. Плановете на компанията били през тази година да приключи закупуването на земята в местността, предпроектните проучвания, както и да се изготви официалната екооценка.
През 2015 г. ще бъде поставено началото на строителството, а хотелският комплекс трябва да е готов до 2017 година. По първоначална оценка инвестицията ще бъде около 54 милиона евро, допълва Пъркинс.
2 500 работни места
В същото време, на срещата с граждани, кметът на Община Бяла - Анастас Трендафилов, обяви, че 2 500 души се очаква да бъдат заети в строителството на курорт на Карадере. След изграждането на туристическия комплекс пък щели да бъдат разкрити около 500 постоянни работни места.
250 дка е територията, на която ще се простира новият обект. Кметът поясни, че това е една малка част от територията на цялата зона.
По думи на Трендафилов, жителите на Бяла, в болшинството си, са положително настроени към осъществяването на инвестицията, тъй като се надяват на работни места. Проектът все още не е внесен в община Бяла, тъй като не е преминал необходимите законодателни процедури, свързани с екологичното и строително законодателство.
Срещу строителството протестират природозащитници и граждани от цялата страна, защото местността попада в екомрежата „Натура 2000”, в защитена зона „Камчийска планина” за опазване на дивите птици и защитена зона „Плаж Шкорпиловци” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.