Стотици граждани излязоха на нови протести в защита на природата и срещу плановете за строеж на курорт в местността Карадере. Основното искане е за спешни законови промени, с които да се забрани строителството в защитените зони по Черноморието – Карадере, крайбрежието на Странджа, дюните край Несебър, Иракли, „Камчийски пясъци”.
Демонстрацията започна на „Орлов мост” в 17:00 часа следобед. Протестиращите се придвижиха към сградата на Българската агенция за инвестиции на ул. „Аксаков”, където скандираха „Долу мръсните ръце от Карадере!” и „Мафия!”. След това шествието се придвижи към крайната си точка пред Народното събрание.
Протестиращите събират подписка с искане за опазване на Черноморието и пълна забрана за строителство в защитените природни местности. Те декларираха, че не вярват на уверенията на правителствени представители от последните дни, че с проекта на Карадере ще бъдат спазени всички законови изисквания.
Протестът събра в центъра на София хора на всякаква възраст. Сред най-младите протестиращи е Дея, която от бебе ходи на море точно на това място. „Там е единственото място, където можеш да видиш лебеди и делфини”, споделя тя.
Твърденията на екоминистъра Искра Михайлова, че няма да се строи в нарушение на законите не успокои природозащитниците.
По-рано в неделя в Бяла имаше контрапротест. Местни хора се обявиха в подкрепа на проекта за застрояване на Карадере. „Имам конкретно предложение към тия, които протестират в София - да дойдат да изчистят Карадере и тогава да имат някакви претенции. То там просто не можеш да отидеш от каравани палатки, някаква лудница е”, коментира Цветанка Стоянова от Бяла.
Местните вярват, че ще се отворят нови работни места, а районът ще се облагороди. „Да отидеш на Карадере, да си направиш удоволствието, а не като сега наркомани, нудисти, пияни-заляни, въшки носят от там и всичко, ни вода има, ни тоалетни, нищо няма, кой къде свари, там отива”, възмутен е друг местен гражданин Георги Христов.
Кметът на Бяла твърди, че цялата община подкрепя проекта. „Това ще даде възможност да бъде изграден път, да се направи водопровод, да има електричество, да може наистина да се ползва този голям, хубав, огромен плаж, да бъде достъпно за много хора”, коментира Атанас Трендафилов.