Близо две години след „Дюнигейт" са готови първите специализирани карти на крайбрежието, одобрени от регионалното министерство. Засега такива има само за Южното Черноморие.
След скандала със застрояването на дюните край Несебър учени от БАН и геодезисти обходиха плажовете, за да опишат вида на природните забележителности и границите им. Така за първи път държавата се сдоби с подробни карти на дюните, които,оказва се, заемат над 90 на сто от площта на най-популярните плажове на юг.
Например, на Северния плаж в Приморско, който е 185 дка, дюните са 168 дка. На Южния плаж в Несебър от 280 дка 260 са дюни. Временни обекти може да има само върху зараждащи се дюни, които са ново понятие.
Най-много са дюните в Приморско - почти по цялата крайбрежна ивица. Грижа на концесионерите е да почистват и да пазят от унищожаване дюните, колкото и голяма площ от плажа да заемат.
Последните постройки сред дюните са заведение и сърф училище. Дали под тях също е имало защитени пясъчни образувания, ще се търси в картите, информацията в които е събирана миналото лято. Но ще се наложат и нови замервания.
Природата, унижощила голяма част от Южния плаж в Приморско след двата пороя през лятото, е пожалила дюните. В района на Несебър се радват, че подвижните пясъци не са изчезнали завинаги.
Общественият отзвук спря засега строителството върху несебърските дюни. До края на годината трябва да бъдат приети специализираните карти с дюни и на териториите зад плажовете, в т.нар. 2-километрова зона „Б" на Черноморското крайбрежие. Голяма част от парцелите в нея обаче са частни и специалистите очакват проблеми. В тази зона попада и спорният терен от „Дюнигейт".