Позициите на влияние на хора извън съдебната власт са силни вътре в нея толкова, колкото се поддават хората от съдебната власт. Това заяви в предаването "Тази събота" министърът на правосъдието Христо Иванов.

„Защото на теб може да ти се обадят всякакви хора, да ти кажат всякакви неща, да поискат от теб всякакви неща, въпросът е когато ти си магистрат, когато от теб се очаква да изпълняваш една конституционна функция с най-високо ниво на обществено доверие и на професионализъм, дали ти се поддаваш на това нещо", допълни министърът.

"Този казус е изцяло фокусиран на територията на съдебната власт, на нейното ръководство в лицето на Висшия съдебен съвет, на тримата големи как те в крайна сметка ще отговорят на натрупаните с десетилетия съмнения за корупционна схема в Софийски градски съд.

И в този смисъл важно е не „опраскването”, а завоалирането.

Защото това завоалиране, което доведе до това цяла година ние да се занимаваме с този казус и да не можем да доведем до това всички въпроси да бъдат отговорени".

Христо Иванов каза, че цяла година е призовавал сорс кода на системата за случайно разпределение, искал е проверка не просто за нейните дефицити и слабости, а и кой се е възползвал от тях.

"На мен не ми е известно тази проверка да е била направена.

Дайте отговор на твърденията, които 17 съдии от Софийски градски съд направиха пред ВСС, които говорят за корупционна схема, не ми е известно на тези твърдения да е даден цялостен отговор. Сега всичко това нещо се връща като бумеранг. Не е виновна Европейската комисия, не е виновен министърът на правосъдието, не са виновни някакви безумни заговори. Въпросът е този път ВСС да си свърши работата. Въпросът е този път да има една проверка, която не оставя никакво съмнение.

Виновни са институциите, които си затварят очите и с години не си вършат работата, виновни са поредица Висши съдебни съвети, които си затваряха очите за огромния абцес, който набира в Софийския градски съд, който е емблематичен.

Това е най-важният съд в страната. Ако ние сега успеем да изчистим това гюбре, дългогодишно натрупано, това е съдебната реформа, не са конституционните промени, не са промените в Закона за съдебната власт, те са важни, те са занапред. Но това е реалната съдебна реформа, затова ЕК излезе с толкова силно становище и ние трябва да сме благодарни на комисията, че се произнесе сега, а не дочака да ни го каже това нещо в доклада", допълни министърът.

Нямам причини да не вярвам на главния прокурор Сотир Цацаров, каза министър Христо Иванов.

Фокусът на този скандал в момента е върху Висшия съдебен съвет и това сега какво трябва да свърши той и какво не е свършено, какво е завоалирано и защо".

На въпроса дали би използвал този скандал, за да отстрани от поста главния прокурор Сотир Цацаров, министър Иванов отговори:

„За да бъде използван този скандал и този уплах, и този фокус върху този сюжет или тази конспирация, тя предполага, че главният прокурор има някаква вина, която може да бъде използвана за това. Аз искам просто и единствено и от началото на скандала единственото нещо, което съм искал, е ясна проверка на всички факти, за да стане ясно има ли някаква отговорност, чия е, за какво е, докъде се простира и т.н.

Има смисъл да се опитваш да отстраняваш някого, когато ще имаш шанс да назначиш някого на негово място. С Реформаторския блок или по-скоро двама-трима депутати от него, които активно се интересуват от съдебната власт, с това ли ще назначаваме следващ главен прокурор, с този ресурс - смешно е", коментира Христо Иванов.

"Това е една абсолютно координирана кампания – ние я видяхме в един и същ момент, всички вестници от един сектор на медиите с едни абсолютно идентични материали излязоха, продължиха да ги рециклират по познат начин", каза още министърът.

Попитан дали смята, че недоразуменията от последните дни може да му костват поста на правосъден министър, Христо Иванов каза:

„Постът ми на правосъден министър е най-малко важното нещо в тази ситуация. Очевидно, да, тази координирана атака се опитва и този ефект да постигне. Има хора, които искат да заемат този пост – чудя им се на акъла, винаги готови. Въпросът тук е, че те искат да отстранят този, който от самото начало каза: „Проверка трябва да има”.

Атаката започна след като аз съвсем деликатно казах на Висшия съдебен съвет от началото на излизане на записите – „Вижте, трябва някаква проверка да направите, самият сайт „Биволъ” обявява, че това е серия, че ще има още". Вместо това, тази моя реплика беше използвана за първата серия от атаки - как аз съм знаел предварително, нещо, което пише на самия сайт, и едва ли не аз съм поръчител на това нещо.

Госпожа Ченалова беше уволнена по моя предложение за дисциплинарка и то дойде след дълги години затваряне на очи за това, което тя прави".

С премиера ще работим чудесно. Реакцията на премиера е напълно обяснима. През цялото време хора, които включително спекулират с това колко се познават с него и му имат телефона се опитват да го въвлекат в тази история. Нека ВСС да изчисти къщичката на съдебната власт, призова Христо Иванов.

"За мен това, което е важно, е да спечеля доверието на премиера като доведем нещата до логичния край, като свършим това, което очаква българското общество, и като свършим това, което очаква ЕК от нас, не защото ЕК е някаква много важна инстанция, а защото ние наистина, и с помощта на мониторинга на Европейската комисия, трябва да намерим верния път, да излезем от тази ситуация, и постепенно, може би ще ни отнеме години, но да излезем от мониторинга", каза още министърът на правосъдието.

Крайната цел на тази атака е нещата да продължат по старому.

Попитан дали ще поиска дисциплинарно производство срещу градския прокурор Христо Динев, министър Иванов каза, че е направил такова искане още на предишното заседание на ВСС.

„В понеделник ще има извънредно заседание, защото изтича крайният срок, на който ВСС да се произнесе дали го образува или не. Това е по старо дело, аз изчаквам, ще се опитам и занапред, ако съм на тази позиция, ключови казуси, които предизвикват обществена реакция и формират обществената реакция, ако ВСС не се задейства по тях, изчаквайки до последния момент, когато ВСС може да реагира, аз да правя предложения.

На въпроса какви са греховете на градския прокурор Христо Динев, министърът каза:

„Това се надявам да стане предмет на дисциплинарно производство и в рамките на него да се изясни”.

За казуса "Яневагейт"

"Като добре информиран гражданин, който много дълго време се е занимавал със съдебната власт и я e изучавал, поради което е станал министър на правосъдието в този момента, в който тя трябва да се реформира – не съдя само по разговорите (между Ченалова и Янева бел.р.).

Тази история започва много назад във времето – тя започва поне от 2002, 2003, 2004 година, когато започва усилената криминализация и съмненията за корупция на Софийския градски съд. Тя започва с огромния скандал, който предизвика изборът на госпожа Янева, тя започна с огромния скандал, с който започна миналата година.

„Този казус показва дългогодишен отказ на всички власти да решават спешни проблеми на съдебната власт. Има сериозно въздействие върху инвестиционния климат на страната, върху нашите отношения с важни международни партньори, съвсем не на последно място – обществените очаквания. Трябва да бъдат взети мерки, да се разсеят всякакви съмнения за търпимост към некомпетентност или криминализиране на съдебната власт и да бъде даден ясен отговор на всички въпроси, което да доведе до понасяне на отговорност”, заяви Христо Иванов.

Министърът изчете тази позиция, като поясни, че тя е била взета с премиера на 6 ноември 2014 година.

„Една година преди ЕК да ни го каже, премиерът на тази страна и министърът на правосъдието се обърнаха с общо послание към ВСС за ситуацията в Софийски градски съд и казаха, че всички съмнения за корупция около управлението на съда, около системата за разпределение на делата трябва да бъдат изчистени.

Понеже изчистването, което се случи през тази година, очевидно не беше пълноценно – сега излизат тези разговори и сега излизат тези неща, които госпожа Ченалова може да спекулира с тях, да ги използва, да цитира избирателно”.

  • Прокуратурата е прекратила разследването по скандала „Яневагейт”
  • Правосъдният министър поиска да се възобнови проверката по "Яневагейт"
  • Соня Найденова от ВСС смята, че проверката по „Яневагейт” е непълноценна
  • Михнева: Борисов и Цацаров хал хабер си нямат за "каките"
  • Я.Тодоров: "Кръгове" и физически лица атакуват премиера със записите
  • Нов запис от "Яневагейт": Секс срещу държавни постове и придобивки за милиони
  • Няма нарушения по скандала "Яневагейт"
  • Адвокатът на Янева: Със записите "диригент" атакува Борисов
  • ВСС изслуша и Цацаров за "Яневагейт"
  • Румяна Ченалова нападна Сотир Цацаров – дискредитирал я