"Не съм аз единственият съдия, който е викан и на когото е казвано - виж това дело как ще се реши или внимавай как ще се реши, или в този смисъл." Това каза Румяна Ченалова преди изслушването си в Етичната комисия на ВСС.
Запитана кой я викал, тя отговори: „Ами, председателят на съда, кой може да ме извика?!”. Не стана ясно обаче дали това е било практика само по времето на Владимира Янева или е ставало и при предишния председател - Георги Колев, който сега оглавява Върховния административен съд.
„Имаше и едно дело, по което главният прокурор я беше повикал, то беше търговско дело, не е приключило. И там имаше намеса на един посланик. Имаше указания от главния прокурор. Само че аз не изпълних тези указания”, каза още Ченалова, като е твърде вероятно да има предвид делото „Белведере”, заради което френският посланик Ксавие дьо Кабан я обвини, че е помогнала за кражбата на фирма.
Този случай стана повод за отстраняването й.
Ченалова се оказа забъркана в скандала „Яневагейт” (или "Какигейт" - по определението, с което премиерът Борисов опита да неглижира записаните-б.р.) – сайтът „Биволъ” публикува серия записи, в които се коментират различни лица от политиката и съдебната система.
Участниците (за които се предполага, че са Ченалова и бившата шефка на СГС Владимира Янева) коментират сблъсъците между Бойко Борисов и Цветан Цветанов, както и опитите на главния прокурор Сотир Цацаров да угоди и на двамата по време на СРС скандала „Червеи”.
Междувременно, Ченалова се сдоби с нови обвинения във връзка със стари дела, които е гледала.
Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов обясни, че само независим орган, съставен от трите власти, може да направи независима проверка на записите и да установи истината.
Според него Висшият съдебен съвет не може да установи истината със своя проверка, защото членове именно от етичната комисия са замесени в скандала. По същата причина не може да се възложи и на прокуратурата да извърши проверка.