bTV подаде четири сигнала за съмнителни сделки край Несебър до комисията, създадена към областния управител в Бургас, която трябва да търси злоупотреби със земя край морето. Тя беше сформирана със заповед на областния управител в понеделник по повод скандалната продажба от земеделското министерство на парцел от 29 декара.

Един от сигналите, изпратени във вторник, е за застрояването на парцел от Държавен горски фонд пред хотел "Хавай". По документи на терена не би трябвало да има нищо, но на практика там функционират два басейна, тенис корт и барбекю.

В горското в Несебър нямат данни върху земята да се строи, въпреки че теренът е тяхна собственост.

„Нямам информация от кога не е така. Знам само, че самият хотел е много отдавна построен - 90-те години още. Това едновременно с хотела всичко е правено там. Не съм запознат точно, но тук по тези контури както е, много е вероятно да си е прилежаща площ към самия хотел. Откакто е самият хотел построен, няма промени наоколо, или поне при нас не е известно... Там нито се е извършвал строеж в близките години, нито каквото и да е. Това е заварено положение, откакто е построен въпросният хотел”, казва Димитър Мандулев - директор, РДГ-Несебър.

Друго обяснение на горските е, че след заменките в района е настанал пълен хаос и на тях им е трудно да се ориентират коя територия е държавна и коя - частна. От обяснението, дадено от тях пред Министерството на земеделието пък става ясно, че те не са разбрали за застроената държавна земя, защото картите в различни мащаби ги обърквали. Любопитна е подробност е, че на тяхната карта от 2009 г. застроеният вече държавен терен е очертан като изваден от горския фонд. Така, както и скандалните 29 декара с дюните в близост.

Според източници на bTV, парцелът е застроен непосредствено след приватизацията на бившия хотел "Динамо", а сега "Хавай". Съоръженията на терена са собственост на фирмата "Експрес-турс", която стана популярна още през 2010 година с това, че непосредствено преди мораториума върху заменките успя да смени гори в Тетевенско за 11 декара горски фонд в Несебър, на цена 6 евро на кв. метър. Неин собственик е „Елеонора транс", в която по онова време дял има и настоящият депутат от ГЕРБ Емил Димитров, а в момента дял има неговата майка.

От управлението по горите в Бургас, които придвижват документацията за промяна на предназначението на застроения вече държавен парцел, твърдят, че преписката за имота е в София. От Министерството на земеделието обясниха, че това не е вярно и документите са там. Депутатът от ГЕРБ Емил Димитров пък вече втори ден е с изключен телефон.

  • Кметът на Несебър и семейството му във "фирмен кръговрат"
  • Запор на имущество за милиони на кмета и главния архитект на Несебър заради "Дюнигейт"
  • МОСВ забрани строителството върху дюни
  • МОСВ стопира багерите на дюните "до второ нареждане"
  • Разследването по "Дюнигейт" не е приключило, чака се експертиза
  • Разследването на "Дюнигейт" е удължено с 4 месеца
  • Президентът оспорва в КС част от промените в закона за Черноморското крайбрежие
  • Кметът и главният архитект на Несебър остават на постовете си
  • Съдът в Бургас отстрани кмета на Несебър от поста му
  • Шефът на строителния контрол в Бургас е уволнен заради "Дюнигейт"