За Стефан Манов от Франция, който участва в обществения съвет към ЦИК, предизвикателството на предстоящите избори ще бъде обработката на резултатите.
За да избегне дългото изчакване за предаване на изборните резултати, ЦИК разработва електронна платформа, на която ще се качват документите. Така се надяват обработката да става по- бързо. Предвижда се да има и обратна връзка със секционните комисии зад граница.
„Хората са прави да търсят виновник за това, но главният виновник е огромният обем работа, която следва да се свърши съгласно Изборния кодекс. Всеки документ, който пристига, трябва да бъде прегледан и разписан от двама членове на ЦИК. Ние сме малко хора и е трудно да се обработят 20 документа в рамките на час“, обясни Цветозар Томов – говорител на ЦИК.
Проблем се очертава в Германия, където има ограничение за 40 адреса извън консулските и дипломатически представителства. Така във Федералната република ще бъдат разкрити общо 81 секции, някои с по 2 машини.
Устройствата зад граница ще бъдат изпратени до секциите с над 300 гласоподаватели. Техният брой ще бъде максимум 180-200. Основният проблем е липсата на време да се изпращат допълнителни устройства за втори тур на президентския вот. При липса на друга възможност е предвидено да се премине на гласуване с хартиени бюлетини.