Вече сме в период на преосмисляне на мерките срещу COVID-19, включително и защото хората очакват разхлабване, а говоренето на политиците все повече противоречи на позициите на експертите. Това коментира в интервю за „Дойче веле“ председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.

По думите му България е имала „невероятен късмет с това, че вече бяха наложени карантинни мерки за учениците и в здравните заведения заради грип-Б“, но тези мерки с днешна дата му „изглеждат твърде либерални, защото не беше забранено, например, ходенето на работа“.

Защо, тогава, вече има ограничена възможност за посещаване на парковете? „Това с парковете ние го приехме като един добър компромис за изпускане на напрежението. Защото това напрежение можеше да доведе до още по-демонстративно неспазване на мерките, каквито явления се наблюдават все по-често“, отговаря генералът. По думите му „хората имат болезнена нужда от някакъв светъл лъч в тунела, от разхлабване на мерките“.

Мутафчийски е категоричен – не бива да се стига до „поголовно отваряне“ на публичните пространства. „Задължително трябва да се обясни на хората, че всички разхлабвания на мерки, които предполагат събирания на повече хора на едно място, ще доведат до влошаване на епидемиологичната ситуация. И политиците трябва да се научат малко на реално говорене, а не само да съобщават добрите вести“, подчертава председателят на щаба.

Той твърди, че няма решения, които са наложени „отгоре“ на щаба и понякога експертите „свалят на земята“ премиера Борисов след часове спорове.

„Отдалечавам се от образа на добрия. Моят образ твърде често вече се сатанизира. В смисъл, че действията и упоритостта на щаба разрушавали икономиката, което всъщност изобщо не е вярно. Проблемът е глобален. Дори и да оставим всички да работят, а ние сме ги оставили да работят, те няма какво да работя. Да вземем автомобилния бранш: те могат да си произвеждат колкото искат фарове за мерцедеси, но ако „Мерцедес“ не произвежда мерцедеси и ако пазарът не търси мерцедеси, аз ли съм виновен?“, пита генералът.

Той признава, че вербалната агресия срещу него по телефона и онлайн е стигнала и до конкретни заплахи като посланието: „Искам да бъдеш усмихнат, когато ти пусна куршума!“. С тези послания в момента се занимава полицията.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация