Ще заменят ли семействата от изпепелените къщи фургоните с хотелски стаи? Министерството на туризма обяви, че е готово да ги настани по същата програма, по която са настанени украинските бежанци. Но има условия.

bTV се срещна с част от хората, загубили домовете си, но всички са категорични – не желаят да напускат селата Воден и Крайново. Тяхното искане е да бъдат възстановени изгорелите им имоти.

Многочленното семейството на Сашо вместо в къщата си, вече ще живее в три фургона. Казват, че напускането на селото не е вариант за тях.

„Ние сме земеделци, искаме градинки да имаме, да си садим домати, чушки, пипер… Нека държавата да ни осигури каквото трябва, но не мога да си оставя дома, за да ида на хотел. Къщата искам да ми се възстанови, ако има такава възможност – да ми се направи ремонт“, категоричен е Сашо Йорданов от Воден.

Стоян пък има кошери и не вижда как може да се премести на хотел с тях.

„Аз съм свикнал тук да живея, къде ще ходя на хотел. Един селянин закарай го в града и той ще умре на третия ден“, обяснява Стоян Желязков от Воден.

А министърът на туризма обясни, че местенето ще става не само по желание, но и при определени условия.

 

„Ако физически лица, които имат адресна регистрация, временна или постоянна в къщи, които са изгорели в летните пожари в месеците юни и юли, имат желание да се възползват от тази мярка, това нещо може да бъде организирано и да влезе в ефективност веднага“, се казва в становището на ресорното ведомство.

„Предоставен е списък с пострадалите лица от пожарите. След като бъдат информирани лицата и ние ще съдействаме за настаняване в тази леглова база при желание от тяхна страна“, поясни Николай Костадинов, областен управител на Ямбол.

Но желаещи за сега няма.

„Нашите работят тук – в селото. Няма как да живеят на хотел далеч от селото и да работят тук“, категорична е Михаела Колева от Воден.

„Не искам да напускам Воден. Мога да го напусна само един път, ако отива в другия свят“, обяснява Стоян Желязков от Воден.