Започна описването на щетите в опожарените села. В Болярово и Калояново се надяват на помощ от държавата. Обявени са и дарителски сметки за набирането на средства.
В село Отец Паисиево, където изгоряха над 30 къщи, комисия от общината започна да описва щетите.
Къщата на семейство Костадинови е напълно изгоряла. Младото семейство е с дете на една годинка. Току-що били завършили с големия ремонт на къщата си. Вложили са в него всичките си спестявания.
„До края на годината трябваше да дойдем и да се преместим. Каквото може да се отпусне, каквато помощ… Започваме отначало. Няма да се предадем“, категорична е млада майка Антония Костадинова.
Община Калояново разкрива дарителска сметка за хората, изгубили домовете си.
„Предполагам че дарители биха помогнали за печките, хладилниците и останалите електроуреди“, смята Сузана Николова, председател на комисията по описването на щетите към общината.
С Петър Янев от село Воден, който нощува в гаража си след опустошителния огън, bTV ви срещна вчера. Комисия направила оценка на щетите и пресметнали, че ще му трябват 90 000 лв., за да възстанови дома си.
„90 000 лв. ще ми трябват за тая къща да я възстановя. Аз ако имам 90 000 лв., нямаше да се блъскам с тия овце“, признава Петър Янев.
Първата финансова помощ от 1578 лв. от социалното министерство е раздадена.
„1500 лв. за къща?? Не, това са пари да се нахраним или да се облечем“, пресмята Петър Янев.
„Те просто не стигат за построяването на нова къща“, категорична е Михаела Колева.
Подкрепа хората ще получат и от община Болярово. „На хората, които са сами, ще се дават по 1000 лв., а на брой домакинство с повече хора в него ще се дават по 1500 лв.“, обясни Христо Христов, кмет на община Болярово.
Парите обаче остават недостатъчни, за да изградят хората домовете си наново.
„Готвим програма за настаняване, за които има нужда, защото има противопоставяне на украински бежанци. Ето защо тези пострадали хора ще могат да се възползват от същите условия, т.е. ще има възможност и те да бъдат настанени в хотели“, посочи днес служебният премиер Димитър Главчев.
В следващите дни в засегнатите от пожарите райони ще се опишат щетите по дворовете. Там, където има големи загуби на продукция и на малки животни, трябва да бъдат подпомогнати от земеделското министерство.
„Най-бързия механизъм за подпомагане, който виждаме към момента, е „de minimis”. Пасищата ще ги обезщетим на хектар площ, пчели – ще бъдат на пчелно семейство, животните – на глава добитък“, обясняват от земеделското министерство.
А новият сливенски митрополит посети изпепелените села в Болярово.
„Господ да предпази хората от всякакви злощастия и беди. Светата митрополия дарява маси и столове за всички пострадали, за техните фургони“, каза Негово високопреосвещенство сливенски митрополит Арсений.
Обзавеждането на временните жилища в опожарените села ще започне след подвързването на фургоните към електрическата мрежа и ВиК системите.