Възможно е спадът на приходите в бюджета на София да продължи и през 2021 г., тъй като кризата ще има отражение върху икономическия живот на столицата по-дълго време, според икономистите, с които се консултираме, заяви кметът Йорданка Фандъкова по време на виртуална сесия на Столичния общински съвет, на който се обсъди актуализацията на бюджета общината заради кризата с COVID - 19.

Спадът в планираните приходи на Столичната община за първите 4 месеца на 2020 г. е 90 млн. лв. спрямо миналата година, съобщи Фандъкова.

СОС прие първа актуализация на софийския бюджет  с планиран спад на приходите на годишна база в размер на 23.4 млн. лв., която Фандъкова определи като оптимистична.

32 общински съветници гласуваха "за", 17 - "против" и 11 "въздържали се". Срещу актуализацията гласуваха групата на БСП и част от Демократична България. Независимият общински съветник Борис Бонев се въздържа, както и част от групата на Демократична България.

Очакваме, че част от приходите, които в момента не събираме, да бъдат наваксани във втората половина на годината заради удължените срокове за плащане. Други, ще останат много по-ниски от тези, които сме планирали - основно данъка за възмездно придобиване на имущество и някои от таксите за услуги, посочи кметът.

Съгласно Закона за публичните финанси Столична община е длъжна да се придържа към балансирано бюджетно салдо. С настоящата актуализация кметът предлага и намаление на разходите със същия размер като намалението на приходите. С 12,8 млн. лв. намаляваме текущите разходи и с 13,3 млн. лв. - средствата в инвестиционната програма. Общото намаление на капиталовата програма спрямо вече гласуваната на този етап е малко под 3 процента.

Проектът за актуализация на бюджета има три основи цели - да се гарантира финансовата стабилност на общината при намалените приходи; да се гарантират средствата за стратегическите обекти като метрото и участъци от вътрешния ринг и стратегически задачи - строителството на детски градини и училища; и третата цел - да се гарантира работата на най-засегнатите сектори като градския транспорт, социалните дейности, здравеопазването.

Кметът подчерта, че това е консервативна прогноза за намаление на този етап от развитие на кризата. С тази актуализация се запазват всички планирани средства за стратегическите приоритети - метрото, транспортните връзки от вътрешния ринг, връзките с Околовръстния път, строителството на нови детски градини и ясли, средствата за чистота, инвестициите в общински болници и ДКЦ-та, както и издръжката на социалните услуги.

Всички обичаме да казваме колко голям е бюджетът на Столична община, но винаги съм подчертавала, че той не е даденост. Финансовата стабилност на общината е ключът към развитието на града и искрено вярвам, че това се разбира от целия политически спектър.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация