Европейският съюз е най-големия донор за справяне на кризата със сирийските бежанци. До момента е отпуснал над 2 милиарда евро хуманитарна помощ за бежанците от Сирия. Това съобщи днес ръководителят на Представителството на ЕК у нас Огнян Златев.
„През последните седмици у нас наблюдаваме както безспорни прояви на солидарност, така и изказвания на публични фигури, които тласкат обществения дебат в мрачни краски какво лошо ще ни се случи или вече ни се случва вследствие на бежанския поток”, коментира Златев, цитиран от БТА. Той отбеляза, че в случая със Сирия всяка държава-членка на ЕС може да получи подкрепа на европейско ниво чрез оперативни и финансови инструменти.
С идеята за обща европейска съпричастност може да се получи спешно финансиране чрез програмата "Солидарност и управление на миграционните потоци" за справянето на държавите с внезапния поток от емигранти на техните граници както се случи през 2011 г. в Италия малко след събитията в Северна Африка, припомни Огнян Златев. Той уточни, че държавите-членки на ЕС могат да разчитат на агенцията "Фронтекс", чрез наблюдение на границите и спасителните операции, на европейската служба за подкрепа в областта на убежищата и на Гражданска защита, който координира механизма и доставката на материална подкрепа.
Златев припомни за среща на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи от миналата седмица, на която е потвърдено на най-високо политическо ниво, че ЕС ще отпусне на страната ни значителна сума от фондовете с оглед на сегашната ситуация с бежанския поток у нас.
„В духа на апела на Европейската комисия за солидарност България, както и останалите страни-членки, стои твърдо зад идеята, че сирийските граждани, намиращи се на територията на ЕС не бива да бъдат депортирани обратно в Сирия, независимо от причината им на престой”, подчерта Огнян Златев.
„Затова държавите, засегнати от настоящия проблем, трябва да се съсредоточат върху две неща - по-голяма ефикасност и бързина при обработката на молбите за закрила и приоритетно отпускане на хуманитарна, политическа и финансова помощ за приемащите бежанци страни в региона”, отбеляза той.
Огнян Златев каза още, че държави като Ливан, Йордания, Турция и Ирак срещат все по-големи затруднения в справянето с нарастващия бежански поток и с поддържането на политиката си на "отворени врати", затова помощта на Европа е крайно необходима.