Православната ни църква проведе епархийски избори за делегати на Патриаршеския избирателен църковен събор. Те ще трябва да посочат на 24 февруари нов патриарх от трима достойни кандидати.

Четири пъти гласуваха в Софийската митрополия докато изберат 10 делегати за изборите на патриарх в края на февруари. Въпреки конфликтите и скандалите около имената на делегатите, от списъка отпаднаха проф. Аксиния Джурова, писателят Антон Дончев и председателят на БАН.

„Щом стигнахме до 4 тура, значи не е имало предварителна подготвеност, тези хора гласуваха по съвест. И тези цивилни хора, които бяха тук, защото те бяха и представители от всички наши епархии, това е въпрос, който засвидетелства тов”, каза знеполски епископ Йоан.

Изборът в пловдивската епархия продължи около 2 часа и половина. След вота Митрополит Николай заяви, че бъдещият патриарх не бива да е авторитарен и вероотстъпник.

„Удрянето по масата, издаването на заповеди, силовото действие, отправянето на заплахи и закани - са неприемливи за православното съзнание”, каза митрополит Николай Пловдивски.

Принадлежността на някои от потенциалните кандидати за нов патриарх към бившата Държавна сигурност със сигурност ще има значение при предстоящите избори на 24 февруари.

„Не съм чел досиетата на патриарсите, но мисля, че такъв човек не бива да бъде избиран!", каза д-р Константин Зисов, делегат за Църковния събор.

В Русенската епархия освен трима духовници и двама миряни, бяха предложени за делегати и игуменът на Басарбовския скален манастир Архимандрит Емилиян и Архимандрит Виктор.

“Делегатите бяха избрани на първи тур с необходимите гласове за болшинство- повече от половината”, заяви русенският митрополит Неофит.

Плевен и Ловеч също избраха своите представители. В навечерието на вота Ловчанския митрополит Гавриил предупреди, че няма да обявява имената на избраните, за да не се упражни върху тях изкушение или заплаха.

„Вярващи, които са общественици според мен, не само личности, хора, които са потопени в проблемите на църквата”, допълва Мария Василева, епархийски избирател.

Скоро делегатите от Варненската и Великопреславската митрополия ще бъдат утвърдени от епархийския съвет, а към тях ще бъде добавено и името на монах от митрополията.

"Свещениците това са тримата архиерейски наместници на Търговище, Шумен и Добрич", каза отец Андрей.

Във Велико Търново от 53-ма избиратели се явиха 44. Митрополит Григорий обяви, че изборите са преминали успешно и при пълна прозрачност.

„Нека да си го избием от главата, че този патриарх може да прави чудеса и ще вземе някаква диригентска палка. Решенията се вземат от Светия синод в цялост, включително те са задължителни и за патриарха”, обяви великотърновският митрополит Григорий.

В близките дни митрополит Григорий ще посочи за делегати и двама духовници от 20- те манастира в епархията.

На 17 февруари, или седмица преди избирателния събор, Светият синод трябва да обяви имената на тримата кандидати за нов патриарх.

Сегашният наместник-председател Митрополит Кирил ще прикани делегатите да изберат един от тях с тайно гласуване.

Кандидатът, получил най-малко 2/3 от гласовете на избирателите, се обявява за канонично и законно избран Български патриарх и Софийски митрополит. Ако няма мнозинство, изборът се повтаря, като се гласува за двамата събрали най-много гласове.
 

  • Неофит отслужи първата си литургия като патриарх на България
  • Митрополит Кирил: Новият патриарх работи за единство, подкрепя народа
  • Интронизацията на патриарх Неофит
  • Новият патриарх по пътя към "Св. Александър Невски"
  • Как бе обявен новият български патриарх
  • Балотаж определи главата на Българската православна църква
  • Църквата в трескава подготовка за избора на нов патриарх
  • Промяна в движението в София заради Патриаршеския събор
  • Съдът отказа да разгледа жалба срещу избора на кандидатите за патриарх
  • Богослов: Новата патриаршеска мантия е ушита