„Осъзнавам отговорността, тя е голяма. "Стартъпи, изследвания и иновации" е един от ресорите на бъдещето, изключително важен“.
Тя заяви това в Брюксел, след като бе номинирана за еврокомисар с този ресор. Захариева благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за доверието и номинацията.
„Политическите насоки, които даде в началото на мандата си г-жа Фон дер Лайен, специално място е отделено на иновациите, на изследванията, които трябва да засилим, за да направим нашата икономика по-конкурентоспособна. Това е пряко свързано с увеличаването на конкурентоспособността на ЕС и европейската икономика“, каза още Екатерина Захариева.
Европейската ще има 6 изпълнителни заместник-председатели:
Испанката Тереза Рибера Родригес ще отговаря за чистия, справедлив и конкурентен преход.
Финландката Къна Виркунен ще е с ресор "Технологичен суверенитет, сигурност и демокрация". Тя поема също дигиталните технологии, но наблюдава и върховенството на закона.
Французинът Стефан Сежурне ще се занимава с "Просперитет и промишлена стратегия" за индустрията и единния пазар.
Естонката Кая Калас ще отговаря за външните работи и политиката на сигурност.
Румънката Роксана Мизанту получава портфейл "Хора, умения и готовност", където попадат трудовите и социалните права, културата, образователната програма "Еразъм".
Италианецът Рафаеле Фито пък получава кохезионната политика и регионалното развитие.
Най-важното за българския ресор е, че са предвидени огромни европейски фондове. България би могла да се възползва от амбициите за инвестициите в стартъпи и в научни изследвания, категорични са евродепутати.
„Първата ни стъпка беше да дефинираме ключовите си приоритети, а именно просперитет, сигурност и демокрация, плюс конкурентоспособност, от която се нуждаем в двата предстоящи ни прехода – декарбонизация и дигитализация на нашите икономики. Всеки член на Комисията е равнопоставен и всеки комисар има равна отговорност за изпълнение на тези приоритети. Това означава, че всички комисари ще трябва да работят заедно“, каза Урсула фон дер Лайен.
Предстои всички кандидати на еврокомисари да изпратят пълна информация за себе си на европейските депутати. Ще се гледат много внимателно финансово състояние, данъчни декларации, възможни сблъсъци на интереси, както и досегашни заемани постове.