Два дни платен отпуск, здравни осигуровки и финансови стимули за доброволческа дейност. Има ли воля в този парламент да бъде приет Закон за насърчаване на доброволчеството?

Само преди година доброволците от „Пещерно спасяване“ успяха да слязат на над 1000 метра дълбочина в пещерата Морджа в Турция и да спасят американец с  кръвоизлив.

Високоспециализираното доброволчество изисква подготовка и средства, твърди Иво Колчаков, който беше част от екипа спасители.

„И като държава, и като институции ние нямаме подкрепа. Подкрепата идва от обществото. Всеки от нас, освен че отделя време, отделя и много средства, както да си осигури екипировка – защото тя си е лично наша, така и да се придвижи до мястото на даден инцидент, т.е. за транспорт“, твърди Иво Колчаков.

Стотици доброволци всяка година помагат на общините и на държавата като цяло – почистват, боядисват, подкрепят нуждаещи се. А срещу това получават „потупване по рамото“.

Снимка: bTV

„Достатъчно е да се почувстваме морално удовлетворени, че ни забелязват, че ни виждат, че ни оценяват усилията, но това е достатъчно за няколко пъти“, категоричен е Тодор Грозданов от Националната асоциация на доброволците в България.

 

Няколко парламента така и не успяха да приемат закон, който да насърчава доброволчеството. 50-тото НС не прави изключение. Три проекта вече бяха приети на първо четене в комисия.
„Сигурен съм, че ще намерим пресечна точка, защото това е една материя, която не е партийна. Около доброволчеството може да се обедини цялото Народно събрание“, твърди депутатът Георг Георгиев от ГЕРБ-СДС.

„Развитието на гражданското общество е цел, която не може да бъде политизирана и не трябва. Надявам се още в началото на 51-вия парламент,  имайки този консенсус, да можем да приемем този дългоочакван закон“, категорична е и Калина Константинова от ПП-ДБ.

Снимка: bTV

Със или без закон доброволците в България продължават да бъдат там, където имат нужда от тях.
„Това, което ги обединява, е волята да правят добро. И тази воля трябва да бъде симулирана и канализирана, за да даде повече резултат, а не да бъде административно спирана“, обяснява Тодор Грозданов.

„В бъдеще е добре да има някаква държавна подкрепа. Не говоря за финансова подкрепа, от полза ще е дори да има обучения. Всичко е добре дошло“, категоричен е Иво Колчаков.