Зелени патрули тръгват по кварталите в Ямбол. Доброволците ще следят кой къде изхвърля отпадъци, а при нарушения ще подават сигнали към общинските служби.

Как ще изглеждат патрулите в действие?

Общо десет са до момента доброволците – девет момчета и едно момиче.

Иван Христов е на 18 години, ученик е и живее в един от големите квартали в града с много хора, които потенциално биха могли да замърсяването.

„Включихме се в тази инициатива, защото замърсяването не е неприятно само за окото, то реално вреди много на нас. Боклуците отделят вредни газове, които са честа причина за респираторните заболявания“, каза Иван Христов.

„Ако видя, че някой изхвърля отпадъците си на улицата, мога да направя забележка. Препоръчително е да се направи снимка и да се сигнализира на горещия телефон към общината, а по-късно да стана свидетел, когато трябва да му бъде наложена санкция“, добави още той.

Алекс Илиев - един от доброволците, също е ученик. Няма навършени 18 години, но все пак решава да се включи в инициатива.

Снимка: bTV

„Лято е, но е важно и отговорно да поддържаме града си чист и да бъдем част от това да живеем на едно по-добро място. Родители ми са уведомени, подкрепят идеята и са доволни, че съм част от такава инициатива“, обясни Алекс.

Главният експерт Желязко Желязков обясни, че всеки от патрула ще има карта, за да могат да се легитимират.

„Всеки гражданин може да позвъни на горещия телефон към общината. Важното е, когато гражданин се обади, след това да бъде свидетел, когато компетентните органи съставят акт“, обясни той.

Снимка: bTV

„Финансови санкции има, но те се налагат от общинските и държавни органи“, допълни Желязков.