Дебелите порти на Гърнатскине конаци винаги отваря домакинът. 26-годишният народен певец Филип Синапов влага всичките си спестявания и тегли кредит, за да построи първата у нас фолклорна къща - интерактивен музей в Родопите.

„Финансирането е изцяло лично, заех се с две ръце и с глас, дето се казва. През 2021 г. стартирах от голата поляна, за да узаконя тези 3 дка и да започна строежа на сградата си. Къщата е на прадядо ми Кехая, тя е построена 1931 г. и сега придоби типичния си вече родопски стил на т.н. конаци, или големите къщи в миналото“, казва Филип.

Докато строителите градят, Синапов се захваща с интериора и сам изработва почти всичко във фолклорната къща.

„Сградата обединява всичко, което съм. Това обединява професиите, обединява всичките ми изработени неща, моят живот. В предаването на занаята играеха роля и мои роднини. С тъкачеството специално ми помогна моята прабаба - Росица, която на преклонна възраст се наложи да ми покаже сноването, навиването на крусното и вдяването“, разказва фолклорният певец.

В къщата няма експонати. Всичко, което е изложено, може да се използва, дори пещта е действаща.

„Тук всеки може да поживее, както в миналото - да седне на бюфета или миндерлъка, да се завие с киченото халище, а не с модерния юрган. Така малко или много да се пренесе назад в годините, за да знае дедите му как са преживявали делника и празника си“, обяснява младият мъж.

На Филип му предстои още много работа, за да пресъздаде изцяло животът в Родопите от миналия век.

„За мен това е цел, която искам да осъществя, независимо какви препятствия и какви спънки ще има. През доста бюрокрация преминах, докато стигна до завършека на строежа“, каза Филип.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement