Решението за строеж върху спорната територия в Несебър се отменя, защото е взето в нарушение на закона за устройство на територията. Това обяви на извънредна пресконференция министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която представи резултатите от направената от Дирекцията за национален строителен контрол проверка на издадените разрешения за строителство.
По думите на Павлова са липсвали технически и идейни проекти точно как ще изглеждат имотите, нямало е проекти за ВиК и електричество. Тя обяви, че тези решения са взети „набързо” от местната власт в Несебър. След което допълни, че общината, която е саботирала проверката на ДНСК, ще бъде наказана.
Ще има и работна група от експерти, които ще изготвят промени в редица закони, касаещи регулацията за строеж в район на дюни. Три регионални комисии ще проверяват дали има проблемни със строителство в защитени територии в района на Варна, Бургас и Добрич.
Минути преди Павлова да обяви, че решението за строеж се отменя, прокуратурата съобщи, че е разпоредила пълна проверка по законосъобразността на извършените сделки с държавни и общински земи в Несебър.
„Проверката е разпоредена по повод публикации в медиите за извършени закононарушения по застрояването на защитени територии в гр. Несебър и постъпил сигнал от министър-председателя Бойко Борисов до и.д. главен прокурор Бойко Найденов”, заявиха от държавното обвинение.
Така стана ясно, че прокуратурата е чакала до последно какво ще й нареди премиерът, тъй като по-малко от час преди това правителственият пресцентър обяви, че Борисов е изпратил писмо до Бойко Найденов с искане за проверка на всички сделки с държавни и общински земи в община Несебър.
Борисов вече се обяви като „спасител на дюните”, традиционно обвинявайки за застрояването им предишната власт, и препоръча на еколозите да са благодарни, че „той им е премиер”.
От съобщението на става ясно, че според Борисов трябва да бъдат внимателно инспектирани свързаните със сделките разрешителни, издадени от отделните министерства и институции, както и да се проверят всички длъжностни лица, участвали във вземането на решенията и издаването на документацията.
Министър-председателят иска проверката да обхване периода от 1 януари 2004 г. до 31 декември 2012 г.
Освен това правителственият ръководител разпореди на отговорните си служители – Лиляна Павлова, Нона Караджова и Мирослав Найденов, да предложат на Народното събрание законови промени. Целта - да не се допускат подобни съмнителни сделки и строежи.
От пресцентъра на кабинета допълниха, че Борисов апелира в проверката на случая от Несебър да се включат и представители на неправителствения сектор.
На този фон изпращането по спешност на Мирослав Найденов в Несебър с цел да търси дюни се оказа безсмислен ход, тъй като от действията на властта, под чийто съпровод играе и прокуратурата, си личи, че „потушаването” на новогодишния скандал е било планирано за днес. Засега липсва само коментарът на вътрешния министър Цветанов, чийто кумец Тодор Бояджиев се оказа съдружник във фирмата, строяща в пясъците на курорта.