Изявленията на служебния вътрешен министър г-н Бойко Рашков от трибуната на Народното събрание са прецедент и груба намеса в работата на независимата съдебна власт 

Вътрешният министър Бойко Рашков обвини прокуратурата, че са знаели за кадрите с полицейското насилие под колоните на властта, но разследване няма. Това обяви той по време на изслушването му по казуса в Народното събрание. 

Заради кадрите с насилието, които станаха публично достояние преди дни, днес депутатите изслушаха министъра на вътрешните работи. По думите на Рашков предишното ръководство на МВР и прокуратурата са знаели за записите от камерите още преди година, но не са предприели адекватни действия. В МВР тече нова проверка по случая с насилието. 

Насилието от униформени има ли данни за престъпление? 

Междувременно пред bTV говори прокурор Вероника Трифонова, която задочно беше обвинена от вътрешния министър, че е прекратила преписката за полицейското насилие, докато работи към Софийската районна прокуратура. От 16 май 2021 Трифонова заема поста български делегиран прокурор в Европейската прокуратура, потвърди самата тя. 

„Делегиран прокурор на Европейската прокуратура е поел случая и е решил веднага и бързо – да прекрати преписката. Тоест, те не са имали образувано досъдебно производство, Трифонова се казва“, коментира Рашков пред депутатите. 

По думите на Трифонова изнесената от Рашков информация не е коректна, защото тя е разследвала три случая за полицейско насилие срещу Евгени Марчев, Цветелина Цветкова и Антон Николов., по единият има образувано досъдебно производство, за другите два – преписките са прекратени.

„За Евгени Марчев са отделени материалите и съм образувала досъдебнопроизводство за това, че му е причинена лека телесна повреда. За Цветелина и за Антон съм постановила отказ, тъй като наличните кадри, които бяха по преписката, не беше заснето насилие, удари спрямо тях на полицейски служители. Те самите отказаха да дойдат и да разкажат какво се е случило, нямаше как в пълнота да се направи извод за упражнено срещу тях насилие“, уточни Трифонова.

Отказът може да бъде обжалван от пострадалите, но жалба в прокуратурата не е постъпвала, допълни Трифонова.  Адвокатът на лицата Николай Хаджигенов заяви пред bTV, че той ги е посъветвал да не дадат показания. Той коментира, че има достатъчно данни за престъпление и без сведенията на пострадалите.

Позицията на прокуратурата

Софийска районна прокуратура остро се противопостави на отправените от служебния министър на вътрешните работи Бойко Рашков обвинения по адрес на прокурор Трифонова. Според тях така се уронва престижа на съдебната власт.

„Вероника Трифонова е избрана за европейски делегиран прокурор след успешно издържана конкурсна процедура пред Висшия съдебен съвет (ВСС), последвана от одобрение и от Колежа на европейските прокурори. Изявленията на служебния вътрешен министър г-н Бойко Рашков от трибуната на Народното събрание са прецедент и груба намеса в работата на независимата съдебна власт и са в разрез с конституционно установения принцип за разделение на властите“, пишат от държавното обвинение.

От там допълват, че ще сезират Прокурорската колегия на ВСС по казуса. „За настоящата позиция СРП ще уведоми и Народното събрание, Президента на Република България, Европейския парламент, Европейската комисия, Европейската прокуратура, Венецианската комисия и Консултативния  съвет на европейските прокурори“,допълват от прокуратурата.

Изслушването на главния прокурор по случая

46-ото Народно събрание заседава извънредно заради полицейското насилие над протестиращи в присъстствието на част от тях, 
и единодушно прие, да извика главния прокурор Иван Гешев да отговаря.

На искането временната комисия по казуса да изслуша наблюдаващите прокурори, от специализираната прокуратура контрираха, че магистратите не подлежат на парламентарен контрол.

Снимка: btvnovinite.bg

Мотивът за отказа е фактът, че разследването не е приключило и събраната информация в хода му представлява следствена тайна. Oт спецпрокуратурата се позоваха и на решение на Конституционния съд.

„Спрямо действащи магистрати не може да бъде упражняван парламентарен контрол. Длъжностните лица, които са изключени от парламентарен контрол са президентът, вицепрезидентът, конституционните съдии и всички магистрати“, обясни говорителят на Специализираната прокуратура Христо Кръстев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement