В Народното събрание на извънредно заседание депутатите изслушаха вътрешния министър Бойко Рашков за насилието над протестиращи по време на антиправителствените протести миналото лято.
Народните представители поискаха до петък доклад от главния прокурор Иван Гешев. Обвинител №1 вече каза, че не планира да отиде в парламента, защото според него така би нарушил разделението на власите.
Изслушването започна в присъствието на част от пострадалите младежи, заснети от камерите на Министерския съвет. Депутатите ги аплодираха. Председателят на ПГ на „Изправи се БГ! Ние идваме!“ Николай Хаджигенов посочи, че те не са жертви, а герои. „Оцеляха и победиха“, каза още той.
В залата стана ясно, че записите с насилие над протестиращи са били поискани от НСО и предадени на СДВР. После СДВР е проверявала сама себе си, каза Рашков. Установени били четирима виновни полицаи.
„Единият е началник на отдел, на който са му наложили наказание „лишаване от право на повишение“, друг – със същото наказание и останалите двама – порицание. Това е ефектът от проверката и санкциите, които са наложени“, посочи вътрешният министър.
Единият униформен е преминал на работа в Бюрото по защита към главния прокурор, а прокуратурата е бездействала по случая, каза още Рашков.
Депутатите осъдиха остро насилието под колоните на Министерския съвет. Арман Бабикян от ИБГНИ излезе на трибуната с полицейски ботуши в ръка и каза: „Когато цървули дойдат на власт, те се превръщат в ботуши.
Йордан Цонев от ДПС пък се извини, според него всички политици имат вина за ситуацията. „Прокуратурата и тези прокурори, които работят – да завършат нещата и да изправят виновните пред съда“, призова Иван Иванов от БСП.
Към бившите вътрешни министри Младен Маринов и Христо Терзийски част от депутатите се обърнаха с призив.
„Не може да знаеш, че се е случило нещо такова и да не изпиташ съчувствие към пребиваните деца, двама от тези социопати са в тази зала – бивши министри на вътрешните работи“, коментира Тошко Йорданов от ИТН.
Ивайло Мирчев от „Демократична България“ каза: „Искрено се надявам, ако ви е останало мъжество, ако ви е останало достойнство – да подадете оставка като депутати, защото мен ме е срам .
От ГЕРБ определиха казуса като атака срещу партията. „Поредният опит, с който върху политическа партия ГЕРБ трябва да се излее една кофа… ГЕРБ съжалява за това, което видяхме като кадри“, посочи Радомир Чолаков от ГЕРБ.
Двамата бивши вътрешни министри и настоящи депутати от ГЕРБ запазиха мълчание в залата, но се извиниха в кулоарите. Младен Маринов заяви, че записите не са укривани, а са иззети по надлежния ред и са приобщени към дисциплинарното производство, след което са изпратени в прокуратурата.
Той не отговори на журналистически въпрос дали той лично е видял записите, преди да станат публични.
„Нека този случай не изважда от публичния фокус множеството случаи на пострадали полицаи. Нека и те да бъдат толкова силно във вашия фокус, колкото и този случай“, допълни той.
Наследилият го на поста в кабинета „Борисов 3“ Христо Терзийски, който също в момента е депутат от ГЕРБ, заяви в кулоарите на НС, че с колегата му Маринов са станали обект на атака.
„В качеството на политически фигури сме доволни от това нещо. Не може българската полиция да бъде използвана и поругавана с политически цели, особено когато предстои началото на нова предизборна кампания“, допълни Терзийски.
Декларацията, с която депутатите се извиниха на битите протестиращи, беше подкрепена и от бившите министри на вътрешните работи Младен Маринов и Христо Терзийски.
Един от пострадалите протестиращи, който проследи изслушването беше Андрей Димитров. Пред камерата на bTV той разказа, че е пострадал леко, но бил дърпан от униформените. Посочи, че не иска да си спомня за събитията от 10 юли.
Останалите пострадали изслушаха дебата мълчаливо и не пожелаха да говорят пред медиите.