Близо 50 години София чака своята Национална детска болница. За този период са осъществявани няколко „първи“ копки, десетки здравни министри са обещавали, че „съвсем скоро“ подобно лечебно заведение ще отвори врати. Представяни са различни проекти за местоположението, структурата и функциите на подобно звено, но всичко остава на хартия.
Историята на Националната детска болница започва през 1978 г. със строежа на Института по педиатрия в двора на „Александровска болница“, но проектът остава недовършен и сградата се изоставя.
Последващите опити са белязани от неуспехи, политически и административни препятствия, липса на консенсус и кадрови затруднения. Надеждите на хиляди родители, че ще има едно място, на което цялостно да се погрижат за здравето на децата им, остават излъгани.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Темата излезе отново на дневен ред с документ, показан от председателя на „Продължаваме промяната“ Асен Василев, според който изграждането на модерно детско лечебно заведение ще струва на данъкоплатеца близо 895 млн. лв. с ДДС. В ефира на bTV здравният министър Силви Кирилов потвърди автентичността на доклада, но отрече държавата да плати космическата сума.
В следващите редове ще се опитаме да припомним хронологията на този проект и защо Националната детска болница е само на чертеж.
Начало без край
През 1978 година започва строежът на Института по педиатрия – вдигат се няколко етажа, скелетът на сградата е готов, административни промени обаче водят до забавяне и блокиране на инициативите за завършване. С идването на демокрацията проектът е замразен заради липсата на пари и политическа воля.
И така през 2004 г. или 26 години след първата копка, се възражда идеята. Всички са единодушни, че сградата е морално остаряла, негодна за довършване и не отговаря на съвременните изисквания за детско здравеопазване.
Министерството на здравеопазването започва процедура за изграждане на изцяло нова Национална детска болница в София. Проектът е базиран на договор между българското правителство и австрийска компания, като финансирането е осигурено чрез кредитна линия от австрийска банка.
Общата стойност на проекта е около 43 млн. евро, като 85% от средствата са заем, а останалите са съфинансиране от българската страна. Народното събрание обаче открива сериозни нередности в условията на договора за финансиране. Установява се, че договорът с австрийската банка не е изгоден за България. МВР и прокуратурата започват проверки, които показват, че потенциалните загуби за държавата ще бъдат значителни.
В резултат на тези разкрития проектът е спрян, а темата за Национална детска болница отново губи приоритет за години напред. Чак през 2012 г. Българската педиатрична асоциация възобновява темата, настоявайки за изграждане на съвременна детска болница, създава се инициативен комитет, който лобира за изграждане на „Детски здравен парк“.
Призивите им остават нечути чак до 2018 г., когато правителството първо предлага да трансформира болница „Лозенец“ в детска, но по-късно решава да довърши стария строеж в Александровска болница – решение, вече отхвърлено през 2004 г. Следват спорове, протести на родители и безрезултатни преговори къде да бъде лечебното заведение.
Едва през 2020 г.: стартира процедура за изготвяне на нов идеен, технически и работен проект за национална многопрофилна детска болница по програма. 2022 г.: Избран е нов терен в кв. „Горна баня“, София, който отговаря на всички съвременни изисквания за болничен комплекс. Миналата година теренът беше изчистен и беше издадена виза за проектиране. Заради политическата криза в страната обаче така и не започна строителството му, въпреки че беше обявено да започне през 2025 г.
Колко ще струва и какво ще предлага
От 43 млн. евро през 2004 г., проектът се е оскъпил десет пъти за 20 години, достигайки до колосалната сума от близо 458 млн. евро.
Но какво трябва да предлага модерното лечебно заведение за деца за тези пари? Потърсихме отговорите в стратегическите документи и функционалния доклад, които са в процес на финализиране и утвърждаване през 2025 г.
Националната детска болница в София трябва да е на обща площ от 90 000 кв. метра, от които 79 000 кв. метра са болнични отделения, комуникационни връзки и технически площи. Останалата площ е за паркинг и открити зони, включително детски площадки и зелени площи.
Заложено е капацитетът на лечебното заведение да е от около 440 легла, трябва да има 26 отделения. Предвидени са 38 диагностични кабинета и 18 операционни зали. Лечебното заведение ще предлага над 30 медицински специалности.
Заложено е да се изградят специализирани помещения за деца с компрометиран имунитет, които предотвратяват навлизането на въздушни замърсители.
Изготвена е детайлна функционална програма, в която е заложено болницата да над 40 вида помещения, има ясни изисквания за височина на тавани, брой врати и прозорци, настилки и материали, съобразени с нуждите на децата и техните семейства.
Кой е виновен?
През годините проектът за Национална детска болница става митичен. Откроява се липсата на приемственост в политиката, дългосрочни стратегии не се предприемат. Различните правителства имат разминаване относно приоритетите в сектор „здравеопазване“.
Въпреки европейските фондове, не може да се осигури достатъчно финансиране за подобен мащабен проект. Не е ясно дали необходимите пари ще бъдат заложени и в бюджета за 2026 г. Управляващи и опозиция си разменят обвинения, докато родителите са принудени да обикалят София в търсене на специалисти за лечението на децата им.
Междувременно, частните детски болници и медицински центрове в столицата никнат като гъби. Освен че там прегледите струват солено, отварят още един проблем пред неоткритата педиатрична болница – как ще намери подготвени кадри. Не е тайна, че има силен недостиг на специалисти и медицински персонал, а частните лечебни заведения предлагат по-добри условия.
Според официалните документи се предвижда в държавната болница да работят над 300 лекари и близо 600 медицински сестри, за да се осигури качествена грижа за децата. Така, дори да се построи през следващите години, не се знае дали ще има кой да работи в Националната кардиологична болница.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK