Продължават сигналите на пациенти с коронавирус и техни близки, че не успяват да получат навременна лекарска помощ.
Такъв е случаят със 70-годишен мъж от град Стамболийски, който загуби битката с вируса.
На 12 ноември той измерва нивото си на кислород в кръвта – оказва се 70% при необходими 95%.
Личният лекар вика линейка, която откарва мъжа в спешното отделение на университетската болница "Свети Георги". Там заключават, че мъжът трябва да бъде хоспитализиран.
Направени са два бързи теста за коронавирус, които са отрицателни. От Регионалния координационен център проверяват къде има свободни легла и насочват пациента към бившата Окръжна болница - сега УМБАЛ-Пловдив.
Там го преглеждат, но отказват да го хоспитализират. Връщат го да се лекува вкъщи при ниво на кислород в кръвта 68%.
"След консултация решиха, че той не е за прием. Че трябва да си купи апарат за дишане и че след четири дни ще го изпишат в същото състояние“, разказа синът на мъжа.
Пациентът обаче се влошава. На следващия ден линейка се отзовава отново и го откарва към инфекциозната клиника на УМБАЛ "Свети Георги", но близките отказват да го оставят там, тъй като тестовете за коронавирус са отрицателни.
След това линейката отива до болница "Медлайн" - там обаче няма свободни легла. В 23 ч. пациентът е хоспитализиран в болница "Свети Иван Рилски".
Три дни по-късно мъжът умира с 40% ниво на кислород в кръвта. В смъртния акт пише, че е бил заразен с коронавирус.
От УМБАЛ-Пловдив са категорични, че медицинският одит трябва да установи защо в другата университетска болница, в която е имало свободни легла, пациентът е престоял седем часа и е пренасочен към COVID отделението на УМБАЛ-Пловдив.
"Искам да призова всички към една търпимост към това, което става. Болничната система е страшно претоварена, хората са страшно уморени. Голяма част искат да напускат. Нека, след като бъде направена проверката, тогава да бъдат правени изявления кой е виновен“, призова д-р Динчо Генев, изпълнителен директор на УМБАЛ-Пловдив.
От УМБАЛ "Свети Георги" заявиха, че няма да коментират казуса, тъй като близките на починалия нямат претенции към тях.