Досега България не е поискала допълнителна експертна помощ от европейската служба за граничен контрол „Фронтекс" заради увеличения поток от бежанци, които пресичат турската граница. Това съобщи говорителят на агенцията Ева Монкюр пред БНР на фона на настояването от страна на представители на българските власти за помощ от Брюксел, която обаче да има финансови изражения.
„Не ми е известно да е постъпвало ново искане до момента. Както знаете, през 2011 г. организирахме сухопътна операция под названието „Посейдон". Тя бе най-вече за гръцко-турската граница, но после беше разширена и за България поради очакванията за пренасочване на миграционния поток към вашата страна, както и стана от миналата година насам”, коментира Монкюр.
По-рано тази седмица зам.-министърът на вътрешните работи Васил Маринов информира, че държавата вече получава достатъчно помощ за охрана на границата от 19 служители на „Фронтекс”.
„Сътрудничеството ни с българските власти е много добро. Ние им помагаме, но нашите гранични служители и техниката, която сме изпратили у вас, са доста ограничени. Към момента имаме 20 офицери, които участват в патрулите по границата и помагат за установяването идентичността на мигрантите. Предоставили сме и няколко автомобила с термовизионни камери”, обясни обаче Ева Монкюр.
Тя уточни, че когато имиграционният поток на гръцката граница се е засилил, там са оперирали около 80 служители на „Фронтекс”.
Васил Маринов подчерта, също както многократно направи и военният министър Ангел Найденов, че Европейският съюз трябва да предостави на България финансова помощ за проблема с бежанците.
Васил Маринов обясни, че страната вече е подала апликационна форма за финансова помощ по линия на два специализирани фонда за бежанци, които разполагат с общо близо 14 млн. евро до края на годината. Тази сума обаче трябва да се разпредели между България, Гърция и Кипър.