България е получила помощ от НАТО за борбата с разпространението на COVID-19 във вид на ключови доставки със здравно оборудване. Това съобщи във видеоконференция генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг. С полети, осигурени от алианса, доставки са получили и Литва, Полша и Румъния.
Стотици тонове здравно оборудване са доставени с полети по целия свят, допълни той.
„Въпреки че видяхме, че темпът на нарастване се забавя в някои страни, болестта продължава да взема ужасно много животи“, каза Столтенберг, отправяйки благодарност към „героичните здравни работници и всички останали на първа линия“.
На среща тази сряда, председателствана от него, министрите на отбраната ще преразгледат действията, които НАТО и съюзниците ще предприемат и ще вземат решение за следващите стъпки.
Пандемията от коронавируса ще бъде единствената тема на видеоконференцията.
Прилагане на превантивни мерки, гарантиращи продължаването на операциите на НАТО и подпомагане на съюзниците в борбата с вируса, ще бъдат обсъжданите въпроси.
През последните дни, съобщи Столтенберг, Чехия, Унгария, Холандия, Норвегия, Словения, Турция и Съединените щати са изпратили медицинска и финансова подкрепа на най-новия съюзник на НАТО, Северна Македония.
Центърът за реагиране на бедствия на НАТО е помогнал в доставката за Дания на вентилатори и е осигурил помощ за строителството на полева болница в Италия, а Германия е изпратила вентилатори на Испания.
Турция е доставила медицински консумативи на свои съюзници на Балканите след подобни доставки в Италия и Испания. Люксембург е дарил материали за защитно оборудване на Испания.
Американските военни сили, разположени в Европа, са насочени да оказват подкрепа на съюзниците като част от съвместно усилие с НАТО. Работи се и за предоставянето на иновативни решения, включително респиратори, отпечатани с 3D принтери.
Помощ се осигурява с логистика и планиране, полеви болници и болнични кораби, транспорт на пациенти, репатриране на граждани в чужбина, дезинфекция на обществени площи и на гранични пунктове.
„Алиансът помага да се осигури правилна подкрепа на правилните места в точното време“, допълни Столтенберг.
Основната задача на НАТО остава да запази сигурността на почти 1 милиард граждани.
Алиансът ще работи усилено, за да гарантира, че тази здравна криза няма да се превърне в криза на сигурността. И че ще бъде по-добре подготвен, когато дойде следващата криза, каза още генералният секретар на НАТО.