Най-мащабният регионален форум за зелена трансформация отново се провежда у нас.
В тридневното събитие на Dir.bg ще вземат участие над 180 лектори от 19 страни.
Акцентът в днешното издание беше върху зеления преход в страните от Централна и Източна Европа и бъдещето на Зелена сделка.
„Има много предизвикателства, когато става дума за Зелената сделка. Справянето с тях зависи от това как страните ще съумеят да се адаптират и как финансово ще бъдат подкрепени“, заяви Джордж Кремлис, посланик на Европейската организация по публично право в България и почетен директор на Европейската комисия.
„Цената на енергийния преход не e малка и тук идва въпросът дали бизнесът ще успее да се приспособи към промените и към кръговия икономически модел“, допълни Джордж Кремлис.
В първия ден от форума беше обърнато внимание и на това как да бъдат привлечени повече капитали за мащабни проекти.
За събитието в София пристигат еврокомисари, шестима генерални и заместник-генерални директори на Генерални дирекции в ЕК, новоизбрани членове на ЕП, министри и кметове от страните от Централна и Източна Европа, представители на международни и мултинационални компании.
В ключов момент за формулирането на европейските политики, в разговора за бъдещето на Зелената сделка и случващите се трансформации – зелена, дигитална и демографска, ще участват изпълнителният вицепрезидент на ЕК и комисар за Европейския зелен пакт Марош Шефчович, комисарят по работни места и социални права Никола Шмит и комисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Илияна Иванова.
За да сподели визията за глобалните климатични процеси отвъд океана в Green Transition Forum 4.0 ще се включи и Джон Кери – специален пратеник за климата на президента на САЩ и бивш държавен секретар.
Четвъртото издание на форума ще послужи и като платформа за обща позиция на страните от региона за предстоящия световен форум в Баку през есента. За да представи приоритетите на домакините, в София пристига Ялчин Рафиев – основен преговарящ за COP 29 и заместник-министър на външните работи на Азербайджан.
Във важния панел за енергийната трансформация към българския министър на енергетиката Владимир Малинов ще се присъединят и неговите колеги от Румъния – Себастиан-Йоан Бурдуя и Молдова – Виктор Парликов.
Сред потвърдилите панелисти са още и вицепрезидентът на ЕИБ Кириакус Какурис, заместник изпълнителният директор на ЕИФ Роджър Хавенит, посланикът на президента на Полша и специален пратеник на инициативата „Три морета“ Беата Дашинска, председателят на Международния институт за действия по климата на Хърватия Мария Пуйо Тадич и Оливър Рьопке – председател на Европейския икономически и социален комитет. Обръщения ще отправят НКВ Ел Хасан бин Талал – принц на Йордания и Даниеле Виолети – старши директор към климатичните програми на ООН.
Освен тримата комисари, гледната точка на ЕК в отделните панели ще споделят и Курт Вандерберге – генерален директор на ГД „Действия по климата“, Чарлина Вичева – генерален директор на ГД „Морско дело и рибарство“, Марк Льометр – генерален директор на ГД „Научни изследвания и иновации“, Матю Болдуин – заместник генерален директор на ГД „Енергетика“, Илияна Цанова – заместник генерален директор на ГД „Бюджет“, Михаил Димитру – заместник генерален директор на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, Симеона Манова – член на кабинета на комисаря по сближаването и реформите Ферейра и Исидро Ласо – член на кабинета на комисаря по транспорт Валеан
Специален акцент върху пазара на труда, новите професии, иновациите и моралните аспекти на AI в третия ден на форума.
В тазгодишното издание на форума организаторите акцентират и върху съпътстващите Зелената сделка трансформации – дигитална и демографска. Точно затова, специални гости на събитието са комисарят по заетостта и социалните права Никола Шмит и комисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илияна Иванова. Към тях се присъединяват Светослава Георгиева – председател на УС на Фонда EIC, Федерико Менна – изпълнителен директор на EIT Digital и Саша Билич – президент на Euritas.
Възможностите за финансиране по европейски програми ще дискутират представители на българската екосистема от стартиращи предприятия на специална кръгла маса с генералния директор на Генерална дирекция „Научни изследвания и иновации“ г-н Марк Льометр.
Програмата на форума и регистрация за участие можете да намерите тук.