Европа ни затвори вратата за Шенген засега. Министрите на вътрешните работи и правосъдието отхвърлиха приемането и на Румъния, но казаха "да" на Хърватия.

Решението на Съвета на Европейския съюз беше взето с 25 гласа "за" и два "против" - очаквано Австрия срещу София и Букурещ, а Нидерландия само срещу София.

Дипломати коментират, че напрежението в залата е било огромно. Един от тях заяви на излизане, че това е било невъзможна мисия. Става въпрос за категоричната позиция на Австрия и Нидерландия. Искането на Нидерландия за нов положителен доклад за нас в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка на практика няма как се осъществи. ЕК, автор на този механизъм, спря докладите за България преди три години.

„Ясно е, че когато сме единни в ЕС, ние сме толкова силни. Можем да постигнем толкова много. Но в този момент, когато става въпрос за приемането на Румъния и България не сме единни и това ни прави много слаби. Това е тъжно“, заяви европейският комисар по вътрешни работи Илва Йохансон.

„Моето мнение е, че България и Румъния също са готови да бъдат членове на Шенген“, заяви вътрешният министър на Чехия Вит Ракушин.

Комисията изрази надежда, че е възможно присъединяване на София и Букурещ в рамките на сегашния ѝ мандат, т.е. в идните две години. Българският служебен министър на вътрешните работи не се ангажира с дата, на която е възможно ново гласуване на кандидатурата ни.

“Ще работим в посока да се намери компромис, така че да се съгласят двете държави, които бяха резервирани днес. Австрия даде ясно да се разбере, че има механизми и компромиси, които би приела“, каза Иван Демерджиев.

Според него аргументът на Австрия е огромният брой нелегални и нерегистрирани мигранти, които стигат до нейна територия, но Виена не знае откъде точно минават.

„Нидерландия ще промени позицията и искането си за нов доклад по Механизма за сътрудничество и проверка, защото такива вече няма“, добави служебният ни вътрешен министър.

След седмица България може да постави въпроса и най-високо равнище.

„Имаме съвет на 15 и 16 декември, на който този въпрос ще трябва да го поставим пак. Ако трябва по наша инициатива. Изпълнили сме си условията. Продължаваме да настоява за това. Никога не сме имали по-голяма подкрепа“, каза служебният министър на външните работи Николай Милков.

За момента обаче темата не е част от дневния ред на лидерската среща. От 1 януари 2023 г. Швеция поема ротационното председателство на ЕС. Неофициалните коментари са, че за разлика от Чехия – сегашният председател, Швеция едва ли ще постави сред приоритетите си разширяването.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement