Окончателно България не беше приета в Шенген. Това стана ясно след заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.

"За" това решение се обявиха 25 министри, двама са "против". (б.р. за присъединяването в Шенген е необходимо единодушно решение). Румъния също не е одобрена.

Хърватия е одобрена и влиза в Шенгенското пространство от 1 януари 2023 г.

Припомняме, че дневният ред на заседанието беше разделен на две - общо гласуване за България и Румъния и отделно за Хърватия. Нидерландия беше скептично настроена към влизането на България в Шенген, а Австрия както за България, така и за Румъния.

На този фон ЕП и ЕК многократно призоваха за едновременно и незабавно приемане на трите страни, това обаче не се случи.

Изключително напрегнати са били дебатите. Дипломат, участвал в преговорите, заяви на излизане, че това е било невъзможна мисия. Австрия е била категорично „против“ присъединяването на България и Румъния. Причината: "Шенген не работи".

„Австрия не знае откъде точно идват тези десетки нерегистрирани нелегални мигранти, които стигат до нейна територия“, заяви служебният вътрешен министър Иван Демерджиев и допълни, че се надява на конструктивен диалог с Австрия.

По-различни, според него, са перспективите за диалог с Нидерландия. Неофициалните коментари са, че изискванията на Нидерландия към нас са нереалистични и няма как да има позитивен доклад по Механизма за сътрудничество и проверка, тъй като ЕК спря тези доклади за страната ни още през 2019г.

"Ще работим в посока да се намери компромис, така че да се съгласят двете държави, които бяха резервирани днес. Австрия даде ясно да се разбере, че има механизми и компромиси, които би приела", заяви след заседанието служебният вътрешен министър Иван Демерджиев.

„Ще излъжа ако не кажа, че и аз не съм разочарована и споделям разочарованието с гражданите на България и Румъния. Разбира се, задачата на комисията е да бъда оптимист и да предприеме следващи стъпки. Ще продължим да го правим. Убедена съм, че ще постигнем членството на България и Румъния по време на този мандат. Това ще е моят приоритет“, заяви европейският комисар по външните работи Илва Йохансон.

Българският служебен вътрешен министър не посочи кога е реалистично отново да се гласува кандидатурата ни. Неофициално се знае, че следващият ротационен председател на ЕС Швеция едва ли ще сложи тази тема след приоритетите си.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement