Атентатът на летището в Бургас, който отне живота на петима израелски туристи и на български шофьор на автобус, продължава да е във фокуса на световните медии.
Изданията излизат с различни версии за случилото се и участниците в него.
Една от тях е, че атентаторът не е имал един, а двама съучастници. Според руското издание МигНюз при тази версия разпределението на ролите в групата е било следното - един от тях е трябвало да извърши атентата, присъединявайки се към израелските туристи, вторият е бил нещо като дубльор, той е трябвало да се включи, ако в последния момент нещо се обърка с терорист №1. А задачата на третия е била да застреля първия и втория, в случай че те бъдат арестувани от полицията или в последния момент се усъмнят в правилността на решението си и размислят. При това е трябвало така да го направи, че взривното устройство в раницата да се задейства.
След атентата - бягство в Турция?
След атентата в Бургас, терористите са избягали в Турция, съобщава “Независимая газета”. Според изданието, което се позовава на израелски медии, атентаторът и съучастниците му са членове на терористична клетка на „Хизбулла”.
Българската страна, с помощта на „Шин Бет” и Мосад, анализират останките от взривното устройство с цел да определят къде е направено.
България - уязвима заради стратегическия си избор
Електронното издание ”ОупънДемокраси” пък коментира, че стратегическият избор на България я е направил уязвима за терористични нападения.
Моделът на събитията е депресиращо познат, коментира пред изданието анализаторът Джон О’Бренан.
Група израелски туристи стават мишена за нападение на екстремистка групировка. Атентаторът се самовзривява с 3 кг тротилов еквивален и успява да убие петима израелци и шофьора на автобуса. Израелските лидери, предсказуемо, бързо обвиняват „Хизбулла” и иранските им поръчители. Но това, което прави това нападение различно е, че не е извършено в Близкия Изток, а в България – страна-членка на Европейския съюз, пише още " ОупънДемокраси". Според изданието е имало поне няколко индикатора, че България може да стане мишена за подобен удар.
В действителност коментатори предупреждават от години за уязвимостта на курортите по Черно море за такива нападения от джихадисти или спонсорирани от държави терористични групировки.
Има две основни причини за това. Първата е, че израелските граждани отдавна харесват българските морски курорти. Втората е, че България е член на НАТО от 2004 г. и има близки отношения във външната политика със САЩ.
Израелска кампания срещу Иран?
Израел предприе кампания срещу Иран и шиитската фундаменталистка групировка "Хизбулла" в Ливан, които според премиера Бенямин Нетаняху са замесени в самоубийствения атентат в Бургас, пише вестник "Джерусалем пост".
Външният министър Авигдор Либерман ще продължи кампанията, като се опита да убеди външните министри от ЕС, които ще заседават в Брюксел, Хизбула да бъде включена в списъка на терористичните организации, посочва вестникът.
Вестникът посочва, че ДНК проби, взети от останките на самовзривилия се терорист на летището в Бургас, са били изпратени на разузнавателните служби в САЩ, но засега не е намерено съвпадение с ДНК на който и да било от бившите затворници в Гуантанамо. Информация била изпратена и до Интерпол, и до полицейски служби в много страни по света, но засега самоличността на атентатора не е установена, посочва "Аарец".
Българските и израелските служби все още анализират останките от взривното устройство, за да се определи къде е било направено. Очакванията са до 3-4 дни да се открие и самоличността на терориста.