Ако запазим тенденцията на ограничаване на вируса, след 21 декември ще разхлабим мерките, заяви пред bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Тази събота след съвещание при премиера беше решено ограниченията да не падат преди тази дата.

Снимка: btvnovinite.bg

Вече е ясно и че поне 21 500 души от първата фаза ще се ваксинират. Най-много са в т.нар. район 5 -  там са малко над 9 хиляди души. А най-малко в район 1 - малко над 1700 души.

Снимка: btvnovinite.bg

Все още не разполагаме с данните за столицата, защото за нея срокът за списъците беше удължен до  този понеделник на обед. Чака се и информацията за район 3. Когато и данните за тези локации станат ясни, картината със сигурност ще се промени.

Снимка: btvnovinite.bg

Вергиния Лазарова е сред фармацевтите, които са се записали за имунизация. Защото, обяснява, в аптеката контактува с много хора и рискът от заразяване не е за подценяване.

Изчела е всичко за първата ваксина, публикувано във Великобритания и Съединените американски щати. Информацията за Евросъюза ще е публична след одобрението на регулатора.

Снимка: btvnovinite.bg

"Притесненията са разбираеми, но за мен е от основно значение да черпим информация от проверени източници, за съжаление, обаче, има много фалшиви новини, конспиративни теории , така че може би това е определящо за страховете и колебанията", казва Вергиния.

Общо около 500 фармацевти до момента са се включили в списъка- или около 10 на сто от работещите в аптеки. Някои ги няма в него, защото или са преборили вируса или в момента са с инфекцията. Същото е и при лекарите и сестрите.

Снимка: btvnovinite.bg

Според Плана за ваксиниране, очакваният брой за ваксинация в първата фаза е 243 600 души. Заявилите се досега са 9 на сто от това число.

„Вероятно към тях ще се присъединят и други хора, това е нормално, не го драматизиране, но все пак трябва да сме наясно с първите желаещи, за да направим справедливо разпределение", казва гл. държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Имунизацията на работещите в болниците ще се случва на място. За останалите от първата фаза - подходът все още се обмисля, обясни доцент Кунчев. И даде надежда за след 21 декември:

"Много се надявам, че тази крехка тенденция на ограничаване на заболеваемостта ще продължи, това е само началото, ако успеем да го постигнем, аз съм за това да се либерализират мерките, макар и  не на 100%, но възможно в най-голяма степен мерките."

Дали и кои точно мерки биха отпаднали, ще стане ясно в края на следващата седмица.

При положителна оценка на европейския регулатор - първите ваксини се очакват у нас в началото на януари.

За да се спре епидемичното разпространение на вируса, е нужно над 60 на сто от населението да се ваксинира.

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19