„Процедурата по избор на съдии в Конституционния съд на Република България от квотата на Народното събрание породи изключително голяма полемика през последните седмици както в юридическите среди у нас, така и извън тях. Начинът на избиране на кандидатите и провелата се процедура, както и само чисто формалното спазване на законовите изисквания за заемане на длъжността, повдигнаха важни въпроси“, посочват в своя позиция 14 от общо 27-те адвокатски колегии в страната.

Те допълват, че в процедурата са били „погазени основополагащи принципи на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост“.

Открояват, че кандидатите са отговаряли на предварително зададени въпроси, като не е имало възможност за поставяне на питания от присъстващите, а гласуването на кандидатурите по-малко от 24 часа след изслушването им е демонстрирало „чисто формалния подход към процедурата и усещането за предрешеност на избора“.

„Попълването на Конституционния съд с обществено и професионално неприемливи фигури, може да има изключително сериозни и трудно обратими последици“, се подчертава в позицията на адвокатските колегии.

Те акцентират и върху мандатите на новоизбраните двама кандидати за конституционни съдии.

Беше демонстрирано недопустимо незачитане на нормите на Конституцията и на Решенията на Конституционния съд. Избирането на кандидатите за срок от девет години, както е отразено във взетите решения, е в противоречие с Решение № 1 от 11.01.2024 г. на КС на РБ по к. д. № 17/2023г., в което ясно е прието, че: „Конституционен съдия, избран или назначен след предвиденото в чл. 147, ал. 2, изр. трето от Конституцията обновяване на състава на Конституционния съд, упражнява правомощията си само за оставащия срок от мандата, считано от конституционно дължимия момент за обновяването на състава на Съда“.

„Призоваваме за разум, морал и отговорност народните представители, които да отменят решенията си от 19.01.2024г. за избор на конституционни съдии. Призоваваме председателя на Народното събрание, президента на Република България и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд в рамките на правомощията си да заявят ясна и категорична позиция по така извършения избор, който при реализирането си би опорочил по непоправим начин дейността на Конституционния съд като институция, която е последен гарант на правовия ред“, завършва позицията им.

Тя е подкрепена от адвокатските колегии в Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Враца, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Монтана, Плевен, Пловдив, Силистра, Сливен, Смолян.

Народното събрание избра Борислав Белазелков, предложен от ПП-ДБ, и председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова за конституционни съдии. Освен партийните фигури, дебат се оформи около това, че за първи път в решението за избор на конституционни съдии от квотата на парламента бе записан продължителността на мандата им – 9 години.

В същото време те влизат в Конституционния съд със забавяне, тъй като мандата на парламентарната квота изтече преди повече от две години, а изборът не бе направен.

Президентът Румен Радев сезира КС

Държавният глава сезира Конституционният съд с искане за обявяване за противоконституционност на решенията на Народното събрание за избор на конституционни съдии.

„Налице е и съзнателен опит на мнозинството от народните представители да заобиколят решенията на Конституционния съд по отношение на срока на мандата. Президентът припомня, че неспазването на решенията на Конституционния съд е нарушение на самата Конституция“, посочва президентът Румен Радев.

Обявен протест

Инициативата „Правосъдие за всеки“ обяви, че организира протест под надслов - „Конституционен съд под обсада! Да защитим правото и демокрацията“.

Събитието ще се проведе на 24 януари, сряда, от 18 ч. пред "Народно събрание" 2 на пл. „Независимост“

„С избора безпрецедентно бяха гласувани и деветгодишни мандати на новите конституционни съдии, с което мнозинството наруши решение на самия Конституционен съд от 9 януари тази година.

Предстоят избори за почти всички регулаторни органи и за новите Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет. Ако сега не кажем силно и категорично „Не“ на политическите игри, които тотално газят през Конституцията и Правото, то с времето ще загубим устоите на държавността и демокрацията и ще се превърнем в олигархо-политическа плутокрация.

Ето защо в навечерието на клетвата на избраните конституционни съдии призоваваме свободните граждани и правните организации, за да изразим несъгласието и протеста си срещу това решение на НС и да предупредим, че не бихме позволили това политическо овладяване на конституционно установените органи, особено в съдебната власт, да продължи“, посочват от „Правосъдие за всеки“.