Времето на служебния премиер и министрите му във властта е преброено, а сроковете да са фиксирани в конституцията. В същото време новият премиер и министрите му хем носят отговорност, хем нямат пълни права като премиера Орешарски.
Например, те не могат да внасят законопроекти, защото няма парламент. Сега ще носят много голяма отговорност, и без да имат парламент зад гърба си и ще работят със стар бюджет.
Временните правителства винаги са обичани, защото управляват малко и обещават много, казват експертите. Обикновено си тръгват с висок рейтинг - като Ренета Инджова, която оглави държавата пред 1994 г/, точно преди 20 години.
Единствената жена премиер не се притесняваше да мие входа на блока си след като слезе от власт.
„Аз съм чистила стълбища, поддържам дома си сама, чистила съм болници, чистила съм държава. Така, че нищо ново”, каза тя пред bTV преди 2 години.
Три години след Инджова, след невиждана криза и улични бунтове идва временното правителство на Стефан Софиянски.
„Резервът беше малък, инфлацията беше висока и овладяването на финансовата криза - тогава в България имаше тежка финансова криза, беше едно сериозно - не само обществено, но за мен и едно професионално предизвикателство. Слава богу екипът беше силен, оправихме се...”, спомня си той.
Какво са му стрували онези седмици през 1997 г.? „Високо кръвно налягане. Оттогава го вдигнах и досега не е паднало...”
Софиянски съветва временното правителство да работи на пълни обороти - да отвори КТБ и да подпишат споразумението за еврофондовете с Брюксел. По думите му най-сериозното предизвикателство пред служебния кабинет е изкушението да не се прави нищо. Според бившия столичен кмет, служебното правителство трябва да е по-амбициозно от редовен кабинет.
Трeтият поред служебен кабинет, оглавен от Марин Райков, влезе на „Дондуков” 1 след масови бунтове срещу монополите.
Кабинетът подготви изборите, които ще се запомнят с една прокурорска акция в печатницата в Костинброд и делото за аферата с отпечатаните там бюлетини.