58,1% от българите между 16 и 74-годишна възраст използват интернет поне един път седмично. В същото време, по-малко от 15 на сто са в състояние да инсталират програма. Това показват данните на Националния статистически институт.
При най-младите до 24 г. 87,2% са редовни интернет потребители, като даже над половината от техните родители (45-54 г.) използват глобалната мрежа. Българите на 65-74 години постепенно откриват интернет, но все още само 12,9% го използват редовно. 95,3% от учащите са онлайн, докато при работещите процентът пада до около 75%.
95,3% от онлайн потребителите използват интернет за комуникация (разговори и социални мрежи). 81,4% от лицата използват глобалната мрежа за достъп до информация, четене на онлайн вестници, новини, списания или намиране на информация за стоки или услуги. Следва делът на ползващите интернет за забавление – 63,6%.
През 2016 г. само 18,4% от лицата използват глобалната мрежа за взаимодействие с органите на държавната администрация. Най-значителен е делът на лицата, които са получавали информация от уебсайт на публичната администрация (15%), следван от дела на изтеглилите формуляри от официална интернет страница (9,3%) и изпратилите попълнени формуляри (6,5%) през последните дванадесет месеца.
Най-предпочитаното устройство за достъп до интернет в домашни условия е мобилният телефон, използван от 70,4% от активните потребители на интернет. Освен традиционните устройства, като настолен компютър, лаптоп и таблет, някои потребители избират по-интересни средства за сърфиране, например смарт телевизор, който се използва като устройство за достъп до интернет от 6,2% от лицата, отчитат от НСИ.
Вероятно и заради разликата в начина, по който се борави със смарт устройствата в сравнение с компютрите, делът на хората с базисни е-умения всъщност е доста по-нисък от общия брой на българите, които сърфират в мрежата.
Резултатите от проведеното изследване показват, че 38,5% от лицата умеят да копират или преместват файлове или папки, а 25,7% могат да работят със софтуер за обработка на текст. Почти равни са относителните дялове на лицата, които се справят с инсталиране на софтуер или приложения (14,4%), изготвят презентации (14%) или използват софтуер за електронни таблици (14,1%).