На 1-ви октомври бяха обявени резултатите от национално представително проучване на тема „Финансовата грамотност на българите“, което обхваща теми като лични финанси, финансово състояние и финансова грамотност на гражданите, както и финансови услуги. Целта е да се изследват обществените нагласи и информираността на гражданите по изброените теми. Проучването е проведено през юни 2014 г. сред 700 души на възраст между 18 и 64 години. То е национално представително по пол, възраст и регион.
Резултатите показват, че 73% от участниците смятат, че им е необходима повече информация за финансовите им права. Само 25% имат познания в областта на финансовите условия и смятат, че ги разбират.
Главно хора на възраст 25 – 45 години, живеещи в София и регионалните градове, проявяват желание да научат и разберат повече за това как да управляват личните си финанси, как да пестят и инвестират и как да заделят за пенсия. Младежите на възраст 18 – 24 г. притежават най-малко опит в управлението на личните финанси и проявяват интерес към темата за повишаване на финансовото си образование, но не и към темата за пенсионно осигуряване.
Проучването показва още, че почти половината от респондентите не знаят кои са основните индикатори за цената на кредита, като 28 % от тях никога не са теглили заем. Като основни източници на информация при избора на небанкови финансови институции, запитаните са посочили предимно препоръки от роднини и приятели, информация от финансови институции и интернет.
Това е първото подобно изследване за 2014 г. в страната, както и първото национално представително проучване за финансова грамотност в България през последните няколко години. Поръчител е компанията за потребителски кредити „Провидент Файненшъл България”, съвместно с GfK България.