По покана на Музейна галерия за модерно изкуство у нас пристигна един от наследниците на най-голямата колекция на графично изкуство - Ерик Мурло.

Първата му среща с българското изкуство бе в ателието по графика на Художествената академия. Наследник на империята Мурло притежаваща най-голямата колекцията на графични творби на от 20-и век в света, той  пристигна у нас и с изложбата „Свидетели на своето време", която ще бъде представена в Музейна галерия за модерно изкуство.
„Колекцията е доста обемна, но ние избрахме най-доброто от най-доброто. Ще може да видите творби на Пикасо, Шагал, Леже, които представят най-ударните части от историята на галерията Мурло през 40-те, 50-те и 60-те години”, сподели той.

Ерик Мурло е внук на прочутия Фернан Мурло, който превъръща семейното издателство в студио, което печата графиките на френските авангардисти. Давайки им свободата да експериментират, литографското ателие Мурло се превръща в място, което събира Матис, Брак, Миро, Шагал, Леже, Дюбуфе, Калдер. От 1945-а година Пикасо има своя запазена територия в печатницата,в която открива нови графични техники.Днес Ерик Мурло е наследник над 500 000 оригинални графики на най-великите модернисти на 20 век. През 2006-а година той създава галерия в Ню Йорк, където до творбите от семейно си наследство той излага произведения на съвременни художници, обогатявайки колекцията.

"За мен това е връзката с миналото, с историята, това е връзката с моя дядо. Колекционерството е наистина изключително лично преживяване. Всеки голям колекционер има и голямо его. Той непрекъснато иска още и още. Аз мисля, че никога няма да спра да искам, да спра да допълвам колекцията си”, категоричен е Мурло.

"Във всяка нова генерация откривам поне един нов Пикасо. Във всяко поколение има някой нов творец, който развива и предвижва напред графичното изкуство”, допълни той.

Ростислава Генчева: Има ли мода в колекционирането?
Ерик Мурло: Разбира се. Всяко време има своите популярни художници. Понякога се случва така, че някой, който е бил много известен да залезе, а след време отново да избухне и да стане отново популярен. Така се случи с Дюбофе, например. Но има художници които винаги ще са модерни. Такива са  Пикасо, Брак, Шагал. Те са като запазена марка, винаги ще бъдат много модерни навсякъде по света.

Ростислава Генчева: Имате толкова голяма колекция, има ли нещо, което ви е много любимо и с което не бихте се разделил никога?
Ерик Мурло: Със сигурност има няколко произведения на изкуството, които никога, никога и за нещо на света не бих се разделил. Това са произведения, които имат интересна история, подписани са от самия художник и са свързани с дядо ми по някакъв начин. Но колекцията трябва да живее. Тя трябва непрекъснато да се обновява. Има неща, с които трябва да се разделиш, за да можеш да купиш нови. Това я прави жива.

Изложбата "Свидетели на своето време” ще може да разгледате от 2 до 30 юни в Музейна галерия за модерно изкуство - София. В прикачения видеофайл вижте още какво казаха президентът на галерията Деница Атанасова и Евангелос Литрос – дир. на Алфа банк за България, благодарение на която се осъществява изложбата.