През май 2011 г. в София се появява мистериозен турист. Малката му фирма води богаташи на обиколка из древните светилища на Балканите. Наричат го Малтиеца. Но най-добрият разузнавач от ДАНС знае, че зад новото лице и новата самоличност се крие легендарен бизнесмен от прехода, за когото всички вярват, че е убит през 2003-а с един единствен куршум в сърцето...

Така започва третата част от трилогията "Знакът на българина” от Димитър Недков, която вече е на пазара.

Мистериозният бизнесмен, убит през 2003-а, е Илия Павлов?

"Целта на художествената литература е да накара човек да събуди своето асоциативно възприятие. Всеки би разпознал различни хора. Затова моите герои имат определения, а не имена. Но действието се развива в реално време и много хора припознават реални персонажи, което действително е част от литературната провокация”, заяви той.

Сюжетът на книгата е едно предположение какво биха направили някои от определените за знакови фигури на прехода, ако имат възможност да се върнат. В случая Малтиеца оживява в една романтична ситуация и прави нещо за страната си. Той помага българите да си върнат своя основен символ, метафората, наречена "знак на българина”.

"Много често ми задават въпроса какво и къде е знакът на българина

и аз казвам, че той е онази малка, древна, символична частица, онзи символ, защото от гръцки символ означава нещо разпръснато, онзи символ, който ни събира, който ни обединява по някакъв начин. Забележете колко символи ни разделят – разделя ни Левски, разделя ни паметникът на Съветската армия, разделя ни Ботев, разделя ни Втората световна война или каквото и да е било. Ние в нашата история го гледаме като разделителна линия, докато според мен умните, далновидните, високоразвитите нации и цивилизации търсят нещата, които ги събират", коментира Недков.

"Светът в момента е под върховно напрежение –

финансови кризи, икономически сътресения, войни, заплаха от липса на природни ресурси. В такива моменти се появява кодовата дума "спасение”.  Хората започват да търсят обяснения на нещата, започват да задават въпроси как се излиза от такива ситуации.

Нарушен е балансът между богатство и мъдрост и следва възстановяването на този баланс", смята още писателят.

По думите му възстановяването на баланса ще стане, когато престанем да смятаме алчността за добродетел и тя се превърне в порок. Той може да бъде заместен от надеждата, че взаимоотношенията между противоположностите, между хората, между мъже и жени, между родители и деца, между леви и десни, между бедни и богати, възстановят своето равновесие – човешката хармония.

Притежава ли България 1/3 от паметта на човечеството?

Голяма част от артефактите на Стария континент са заровени по нашите земи, твърди Недков. Според него България по нищо не отстъпва по това, което е в Италия, Франция и Гърция. Грешката ни е обаче в това, че не можем да разказваме историята си като легенда и мит.

Целия разговор чуйте в прикачения файл.