Стотици поклонници се стичат в храма "Успение Богородично” в Несебър, за да почетат както големия християнски празник, така и празника на града.  В него се намира и черната икона на Богородица, която защитава града. Тя е от 13 век и е била военна.

"Света Богородица е закрилник на нашия град векове наред. Храмът е на 140 години. Като хора, които знаем колко сме грешни, отправяме най-големите си молитви именно към Божията майка. В нашия храм идват много хора, които се молят за деца”, заяви пред камерата на bTV отец Петър.

Той разказа и историята, според която преди години иконата е била открадната заради златния обков. Проклятие обаче се стоварило върху града, като в него загинали почти 60 деца за 20 години.

Несебър – градът на духовния туризъм

"В момента развиваме културно-исторически и поклоннически туризъм. Има финансиране за реставрация на две старинни църкви”, потвърди пред bTV кметът на общината Николай Димитров. Той беше категоричен, че търговия в Несебър трябва да има, но тя трябва да се регламентира и да бъде лицеприятна. Според него обаче да отделиш Стария от Новия град е като да разделиш Венеция.

От това лято църквите в Несебър престанаха да бъдат картинни галерии

и магазинчета за сувенири. Въпреки че стоките излязоха от храмовете, те стоят затворени, защото се нуждаят от ремонт и реставрация. Нов проект започва възстановяването на две от средновековните църкви - "Свети Йоан Кръстител" и "Света Параскева".  Те ще положат началото на "Духовния път" в Несебър.

"Идеята е този проект да отключи процес по възстановяване на всичките останали до нас 11 средновековни храма, с което туристът да може, влизайки в Старинния град, да има специализиран туристически маршрут, който може да измине или с екскурзовод, или сам, като едно своеобразно пътуване към себе си", коментира Ели Кирилова - директор на дирекция "Култура" - община Несебър.

В църквите няма да се палят свещи, за да не се повредят стенописите, но в тях ще се извършват богослужения, дори църковни бракове. По този начин в Несебър се надяват да развият културния туризъм.

Повечето от туристите сега се задоволяват само със снимка пред древните сгради, но има и такива, които надничат през решетките.

"Наистина би било хубаво църквите да са отворени, за да можем да ги видим и отвътре. Не знам по каква причина са затворени, но е хубаво да надникнем в тях".

"Мисля, че поне сутрин и следобед църквите трябва да са отворени за посещение".

Историята ще бъде допълнена с легенди - като тази, че някога църквите в Несебър били повече от 40. Друга разказва защо едно от най-посещаваните от туристите места - църквата "Свети Йоан Алитургетос", което в превод означава „неосветен" - е само руини - майсторът й се споминал, преди да я завърши.

Една от легендите е свързана с църквата Свети Стефан. Старите хора разказват, че на 27 декември от очите на Дева Мария капят сълзи, които лекуват главоболие.

"Свети Стефан", заедно със "Свети Спас", която е много по-малка, са единствените две църкви в Несебър, които сега работят като музеи. В пиковия сезон, посетителите са не повече от 200 души на ден. С развитието на "духовния път", градът на църквите - Несебър, ще предложи на туристите нов продукт. Приходите от него ще се използват за реставрацията на къщите -паметници на културата, на археологическите обекти и на останалите църкви.

Като начало духовният път е маркиран с бели хартиени птици. На тях всеки гост или жител на Несебър може да изпише своето послание или да отправи молитва към Богородица - закрилницата на града.