Японската философия е създавана с традиции, с векове. Японците са уникална нация, от която трябва да вземем пример, защото кризата не е в държавата ни, а в самите нас. Това заяви в студиото на "Тази сутрин” Боян Жеков, председател на "Джайка Алумни” – България, организация на българи, учили в Япония по линия на Японската агенция за международно сътрудничество у нас.
С подкрепата на Японското посолство в София, "Джайка Алумни” организира демонстрации на осем традиционни за страната на изгряващото слънце спорта. Те ще се проведат в Деня на японските спортове – 12 юни, неделя, от 11 ч. в зала "София” на Борисовата градина. Входът е свободен. Ще бъдат представени и пет елемента на японската култура – японски чай, икебана, оригами, хайку и калиграфия.
"В японската култура много използваме частичката "до”, която означава път. В много области на японската култура и японския живот се използва този път”, каза на свой ред Йоко Московиц, специалист по чаени церемонии. Тя обясни, че във всеки ден на японеца го има това "до” – всеки човек намира свой собствен път, опитва се да повиши духовността си. "За човекът не е възможно да постигне съвършенство, но този път сам по себе си води натам", подчерта тя.
В прикачения видеофайл може да видите демонстрации на кендо и карате. Кендо буквално преведено е пътят на самурайския меч, а карате е празна ръка. Така че в единия спорт основното е мечът, а в другия - това, че си невъоръжен, обясни водещата на прогнозата за времето по bTV Стаси Цалова, която помогна и при превода от японски.