„Всички за всички“ е инициатива на майки и съпруги на военнопленници от Украйна и Русия, които призовават двете страни да си разменят всички пленени войници от двете страни за деня на Възкресението.

Зад инициативата застана Римокатолическата църква, а защо движение на руски съпруги на пленници се свърза с Българската Православна църква с молба да застане зад инициативата – репортерът на bTV Стоян Георгиев провери.

На 23 февруари 2022 година около 16 ч. служителят на украинските гранични войски Александър Кардашов постъпва на смяна на Змийския остров в Черно море. Няколко часа по-късно родината му е атакувана по суша, въздух и море.

Това е последният ден, в който майка му Татяна Кардашова, съпругата му, която също се казва Татяна и 6-месечният му тогава син Димитър го виждат. Александър е украинец с български произход. Българският е майчиният му език. 

„На 24 февруари те бяха взети в руски плен. В началото го обкръжиха с корабите и им предложиха да се предадат. Тези 25 човека от Змийския остров още се намират в плен. Та са и българи и от Молдова“, казва майката на Александър Татяна Кардашова.

Синът на Александър е на 3 години и никога не е виждал баща си.

Чрез посредничество на швейцарския червен кръст близките получават едно единствено обаждане от Александър през април миналата година. От тогава информация за Кардашов няма.

„От това, което видях – той не е здрав. Той просто не приличаше на себе си. Човекът, който беше преди и човекът, с който говорих на тази онлайн връзка, бяха двама различни мъже. Той е остарял с 10 години“, казва съпругата му.

Останалите граничари от Змийския остров също са пленени, като част от тях по-късно са разменени срещу пленени руски войници. Но останалите, както и хиляди други украински мъже, са в руски затвори и днес. В същия момент хиляди руски войници са пленени от Украйна. Един от тях е съпруга на Ирина Кривнина - Евгени.

„Когато в Русия беше обявена частична мобилизация септември 2022 година, той незабавно получи призовка още септември. И той се отзова на тази призовка. Аз се опитах да го разубедя, да говоря с него, но той не ме послуша. Беше юни 2023 когато той ми каза, че са ги изпратили към Бахмут. Търсех информация и в началото на юли разбрах, че той е попаднал в плен“, разказва тя.

И други съпруги на руски военнопленници се преселили в Украйна, където имат възможност да посещават своите близки.

Ирина и останалите рускини търсят подкрепата на инициативата за размяна на военнопленниците на принципа всички за всички.

„Украйна е готова за обмен всички за всички. Във връзка с големите празници ние се обърнахме към римокатолическия папа и той отправи послание да се разменят военнопленниците на принципа всички за всички за Великден. Наскоро ние също написахме обръщение към българската православна църква“, разказва Ирина.

Докато търсят подкрепа в България, близките на пленените намират Рита Шаганене. Тя е от Литва, но е завършила българска филология и живее във Варна. Рита е съпруга на свещника от храма „Св. Николай Чудотворец“ Василий Шаган, който от своя страна е бесарабски българин. 

Рита започва разследване за броя на пленниците българи. Село по село в Бесарабия.

„Те бяха много учудени от моя въпрос – казаха ми, че засега намират 20 човека, сред които има и трима гагаузи, но ми казаха, че засега са проверили само 10% от своите списъци, защото те не се делят по произход“, коментира Рита.

Тя е установила с имена и официални данни 20 българи в руски плен. Броят им със сигурност е в пъти по-голям. С посредничеството на католическата църква на Унгария, Русия е освободила всички украински военнопленници с унгарски етнос. За българите засега никой от нашите власти дори не се е заинтересувал.

Отец Василий всеки ден се моли за пленените наши сънародници. Които на практика са затворници.

Освен за българите в руски плен никой от българските власти не е потърсил и официална информация за етническите българи, убити във войната на Русия срещу Украйна до сега.

Гледайте целия репортаж на Стоян Георгиев във видеото.