Партиите имат още само четири дни, през които да достигнат с посланията си до избирателите, преди предсрочните парламентарни избори на 19 април.
Ще вземат ли българите пример от унгарците, които поставиха абсолютен рекорд с избирателна активност от близо 80% на техните парламентарни избори на 12 април.
Темата коментираха в предаването „Тази сутрин“ политолозите проф. Румяна Коларова и Теодор Славев и социологът Андрей Райчев.
„Ако по великденските празници имаше компроматна война, тя щеше да се обърне срещу този, който я е започнал. И в седмиците преди това не се случи“, коментира проф. Коларова.
Тя допълни, че евентуални атаки могат да останат извън основния медиен поток.
„Ако има някакви компромати, те по-скоро ще бъдат под хоризонта – на местно ниво или в социалните медии“, уточни политологът.
Според нея Великденските празници и международната обстановка ще окажат по-скоро демобилизиращ ефект върху избирателите:
Теодор Славев акцентира върху ролята на дигиталната среда и дезинформацията.
„Кампанията върви вяло по инерция. Последните дни се засили конфликтното говорене, което запушва пътищата към евентуално следващо управление“, смята Славев.
Той изрази притеснение от мащабите на манипулациите онлайн: „TikTok свали фалшиви профили – хиляди последователи, които са агитирали за Делян Пеевски. Излезе доклада от независим наблюдатели, които казват, че кампанията на Румен Радев е неестествено усилена чрез алгоритмична обработка. Стари страници се взимат, ползват се за пропаганда и това влияе“.
Той даде пример с Унгария като доказателство за значението на активността: „Когато масово се гласува, всичко това може да се пребори.“
Социологът Андрей Райчев отбеляза по-ниското ниво на традиционната предизборна агресия.
„Аз не виждам тази хищна ненавист, която обикновено се развива на този етап. Големите играчи играят умерено“, смята Райчев.
Според него има напредък в ограничаването на купения вот:
„Правителството много добре се справя с борбата с фалшивия вот. Много активно играят, много искрено играят, искат да го направят и имат някакви успехи. Това никога не води до абсолютна липса на фалшив вот, но несъмнено постигат някакви успехи и се доближат до това, което постигна Бойко Рашков (като служебен вътрешен министър). Рашков направи най-силноjf нещо в това отношение, направи почти некупен вот“, коментира социологът.
Райчев подчерта, че основният въпрос на изборите няма да е кой ще спечели, а с какъв резултат: „Предизвестен е победителят. Въпросът е единствено с колко.“
По думите му решаваща ще е избирателната активност – дали ще отидат да гласуват 3 млн. души, или 3,3 млн. души.
Съвсем различна картина има, ако отидат около 3 млн. души и ако отидат 3,3 млн. души.“



