От общинските съвети по места зависи дали ще бъдат учредени кметства, в които да се гласува наесен за кмет. Това обяви говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Цвегозар Томов пред „Тази сутрин”.
Съгласно последния вариант на Изборния кодекс, известен като кодекса на Мая Манолова, селища с над 100 жители могат да си избират кмет. Преди прагът беше 350 души.
Томов признава, че освен малката бройка проблем е и фактът, че в много населени места с, в които адресна регистрация имат над 100 души, на практика живеят много по-малко хора.
„Съгласно чл. 16 от Закона за административно-териториалното устройство общинският съвет може да прецени дали населеното място, в което има 100 души на постоянен адрес, е в състояние да изпълнява предоставените от общината функции. И ако прецени, че не е в състояние, да не учредява кметство.
Общинските избирателни комисии ще проведат избори навсякъде, където има кметства. Но дали ще бъде учредено кметство, зависи от общинските съвети по места. Те мога да вземат решение и за закриване на кметството, ако са го учредили, но после се е оказало, че то не може да работи – става за 1 седмица”, обясни говорителят на ЦИК.
Относно мъртвите души в списъците заради факта, че те се изготвят на база постоянен адрес, Цветозар Томов напомни, че този дебат се води от 20 години. Говорителят уточни, че ЦИК е обърнала внимание на този проблем в анализа за изборите през 2014 г.
Тези избори ще са рекордно скъпи – около 51 млн. лв., именно заради учредяването на нови кметства и заради разкриването на повече секции в чужбина – 3-4 пъти повече от предишните местни и президентски избори, обяви още Томов.