Последният епизод на "Бригада нов дом" предизвиква вълна от съпричастност към семейството на Даниела и Александър. Доброволците, които помогнаха домът им да се преобрази, са още ученици, а вече се включват в различни каузи.
Имат ли значение годините, за да помагаш и как се организира цял доброволчески клуб?
Елена и Михаил са основатели на доброволчески клуб в Софийската математическа гимназия. Те са едва 11 клас, а вече се включиха в помощ на "Бригада нов дом", за да преобразят дома на Даниела и Александър.
„Отидохме да покажем и на по-малките зрители на предаването, че няма нужда да сме пораснали и големи хора, за да правим добро. На последния ден от ремонта, отидохме да им помогнем малко с чистенето, със сглобяването на едни шкафове и накрая помагахме на Мария с декорирането на стаите“, каза основателката на доброволческия клуб в СМГ.
Младите доброволци садят дървета, чистят детски площадки и помагат на нуждаещи се.
„Това, с което се занимаваме е да правим обществото по-добро. Като с разнообразни дейности ние вярваме, че го правим“, каза Михаил Шекерджиев.
„Едни от основните дейности, в които най-често се включваме са посещение на старчески дом, в една детска градина ходим. Най-любимата ни дейност е да посещаваме социалната кухня към "Свети Пророк Илия" в Дружба, където готвим в събота и после раздаваме пакети с храна на нуждаещите“, обясни още Елена.
Доброволческият клуб се сформира преди 2 години, а в него вече членуват над 80 души.
„Щяхме да взимаме награда "Херцог на Единбург" и я взехме, в нея един от компонентите, които ни трябва е доброволческа дейност“, каза още основателката на клуба.
Миналата година след съревнование между доброволческите клубове в цялата страна, печелят и първото място “Купата на героите“.
„Всеки месец пускат някаква тема, която може да бъде много разнообразна, например "помощ за природата", "помощ за животните" Всеки клуб се включва като прави доброволчески дейности спрямо тях и накрая получават точки. Миналата година го взехме много на сериозно и накрая грабнахме купата“, допълни Михаил.
А след като Елена и Михаил завършат гимназия, организацията на доброволческия клуб, ще продължи Деница Воденичарска.
„Тази година, когато се присъединих в борда, някак си виждам как се организира всичко и е още по-интересно, защото намираме си сами хората към които да се включим и дейностите в които участваме, а част от тях организираме сами“, каза тя.
Доброволчеството на учениците е подкрепено от преподавателите им.
„Дори да ни се наложи да пропуснем часове, те го приемат с разбирателство, защото това е дейност, която и те подкрепят. Говорим в най-различни часове, защо е добре да помагаме на хората и това определено оказва в какви дейности се включваме и с какво желание го прави“, добави още Деница.
Подкрепата, която срещат младите хора, ги кара да продължат да се занимават всяка седмица с доброволчество, а следваща кауза е да предоставят безплатен обяд на нуждаещи се за Великден.