В ромския квартал "Изток" на Пазарджик важат неписани вътрешни правила за строителство, търговия и вътрешен ред. Полицията е безсилна да спре шума от сватбите, строи се незаконно, вдигат се търговски обекти без разрешение.

Дори жителите на квартала, които продължават да разчитат на законността, се уверяват, че държавата не оперира на тяхната територия. Един от жителите пуснал жалба срещу търговски обект, построен незаконно върху детска площадка, но от април няма отговор.

Мустафа има павилион и чистосърдечно признава, че не вижда смисъл да го узаконява. Казва, че не иска да спазва закон, който не се прилага за всички. Жена пък си направила незаконна дървена къща, защото я изгонили от общинския ѝ апартамент, без да ѝ предложат алтернатива.

Райко Живков е роден в циганския квартал на Пазарджик и живее в Кьолн, Германия. Когато се връща у дома, вижда все по-големи бариери между гетото и останалата част от града. Казва, че хората там все по-малко се чувстват част от българското общество.

Според Райко настъпването на салафитския ислям в квартала е само една от формите на търсена на идентичност за хората, които се чувстват нежелани в българското общество. „В такива квартали се създават най-различни общества, някои от които фракнещайнови”, казва той.

„След като не те приемат никъде, ти просто оставаш задължен тука. Магазините са ни тука, аптеките са ни тук, остава да издигнем една бариера и тогава градът остава чист и неопетнен”, коментира Райко.

„Изоставеният човек е социално животно. Той търси начин да общува, да се социализира. И тази общност му дава този контакт. Човек има нужда от това. Когато излизаш навън - те ти казват - тоя е мангал”, допълва мъжът.

Той обяснява, че децата в квартала ходят на градина, където групичката е само цигани. „Те си говорят на цигански или на турски. Отива в циганско училище, където се говори на цигански и на турски, не го допускат в заведенията, няма приятели. Ние в вас си общуваме или така само чрез медиите, или когато възникне някакъв проблем като Катуница”, коментира той

„Има една мисъл от Елиф Шафак. Тя казва: „Преобладаващото мнозинство от хората въобще не мислят, а тези, които мислят никога няма да са преобладаващо мнозинство. За съжаление ситуацията в България е тази. И както Гьоте го е казал - там, където глупостта е образец, разумът е безумие”, казва още живеещият в Кьолн Райко Живков.