Трима души загинаха преди две години след взривовете край пътен възел Петолъчката в склад за обезвреждане на боеприпаси. Хората от околните села още помнят ужаса от преживяното.

Две години след ужаса от 5 юни 2012 г. хората в село Лозенец не могат да забравят преживяното. Не искат частният склад за боеприпаси да работи.

„Паниката беше голяма, ужас, представяте ли си, като на война, снарядите летят над главите ви и падат около къщите, децата пищят, майките реват, за това говорим толкова време вече”, коментира Иван Митев, който е председател на Инициативен комитет за невъзстановяване на базата.

„Да разберат, че тоя проблем е национален проблем, да се вкара в една законодателна рамка и веднъж завинаги да се реши, не трябва да загиват повече хора”, поиска той.

Щетите на земеделския производител Йордан Койчев са за 250 хиляди лева, но още не са възстановени. „Рамо до рамо проходиха абсолютно всички ниви и това, което успяха да намерят, го изнесоха с автомобилите, освен това имаше на места опасни боеприпаси, които бяха взривени вътре в нивите, не можеха да бъдат изнесени”, разказва той

Само допреди месец са продължавали взривовете. Повече от две години е продължило контролираното унищожаване на боеприпаси, събрани от 3-километровата зона около мястото на взрива.

В хижа на триста метра от базата „Стралджа-Мараш” са направили музей на позора с части от гранатомети. Осколки от 152 милиметрови снаряди, 122 милиметрови снаряди, цевия от картечници, автомати са събирани от хижаря в района на хижата.