Повече от милион китайци са застрашени да останат без завършени домове заради дългове в особено големи размери на голяма компания за недвижими имоти.
Evergrande, доскоро втората по големина компания за недвижими имоти в Китай и част от топ 500 най-големи компании в света, е дължи около 300 милиарда долара.
Евентуален банкрут на гиганта би дал предпоставки за смущения в банковата система и икономиката на втората икономика в света.
Evergrande има 1300 проекта за построяването на недвижимо имущество в над 280 града и повече от 200 хил. работници. Това допълнително поставя огромно напрежение върху ръководството на компанията и натиск за незабавно разрешаване на проблема.
Какво казва Evergrande?
Управата потвърди информацията, че дори и да бъде покрит дългът, то това едва ли ще се случи навреме. През това време обаче 1,5 млн. души чакат да прекрачат праговете на своите нови домове.
Много от тях изразяват своето притеснение в социалните мрежи и питат кога ще получат обратно вече инвестираното или ще могат да се нанесат в новопостроените жилища.
Спонсори и служители настояват за незабавна среща с представителите на Evergrande. Банките първи ще усетят сътресенията в пазара. Отражение може да има и в по-широката банкова система отвъд тази на Пекин.
Печелене на време или стабилизиране?
В опит за временно стабилизиране на ситуацията, компанията дори се е опитала да продаде офиса си в Хонконг, струващ 1,5 млрд. долара през 2015 г. Идеята обаче не се осъществява в срок.
Финансовите проблеми на Evergrande дори са сравнявани с “черна дупка”. Според китайските медии няма толкова пари, които да бъдат инжектирани и да решат проблема.
Недвижимото имущество не е единствено направление в портфолиото на компанията. Гигантът има дял в производството на електрически коли, в медиите, увеселителен парк, футболен отбор и марка за бутилирана вода и дори услуги, свързани със здравето на хората.
Обречена ли е Evergrande на провал?
Според анализатори китайското правителство ще се намеси поради твърде голямото влияние на компанията. "Вярвам, че ще има подпомагащи мерки от страна на правителството в Пекин или дори от централната банка", коментира икономистът Дан Уанг.
Мненията са противоречиви. Според други експерти единственото решение е изначална промяна в управлението на компанията - преструктуриране, при което други компании поемат незавършените проекти в замяна на дял от Evergrande.
Докато Китай търси решение на проблема, 1,5 млн. Души все още не знаят къде ще живеят.