Крим трябва да остане част от Украйна, но може да получи по-големия правомощия за местната власт. Това заяви новият украински премиер Арсений Яценюк, цитиран от АП.
Той обясни, че може да се създаде специална работна група, която да "обсъди каква допълнителна автономия да получи Кримската република”.
Той също така опроверга съобщението, че Украйна преговаря със САЩ за разполагане на американска противоракетна отбрана в замяна на финансова помощ.
"Не водим преговори с правителството на САЩ за никакво разполагане на военни сили. Единствените преговори, които водим, са за получаване на финансова подкрепа, финансова помощ от американското правителство, за да стабилизираме икономическата ситуация в моята страна. Това е нелепо", посочи премиерът.
В интервю за световната информационна агенция Яценюк също така обвини руския президент Владимир Путин за сегашната криза, като посочи разположените в Крим руски сили и заяви, че е неразбираема причината за руско военно присъствие.
"Подчертвам отново, ще направим всичко възможно да си върнем контрола над украинската територия. Руските военни трябва да се приберат в казармите си", заяви Яценюк. Според него случилото се в Крим е противоконституционно и "прилича на преврат, подкрепен от руското правителство и руската армия".
"Украинското правителство е легитимно. И позволете ми да напомня на господин Путин, че това правителство бе подкрепено от конституционно мнозинство от украински депутати с 371 гласа. Ние сме легитимни и трябва да изпълняваме отговорностите си. И силно препоръчваме на нашите руски партньори да развият отношения с новото украинско правителство", посочи Яценюк.
Украйна насочи поглед към НАТО
В украинския парламент е внесен законопроект, който задава курс за членство на страната в НАТО, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на източник от секретариата на институцията.
Законопроектът за членство на Украйна в Североатлантическия алианс е подготвен от депутати от партията "Баткившчина" („Отечество” – политическата сила, основана от Юлия Тимошенко и от която произхожда премиерът Яценюк – б.р.), която смята, че неблоковият статут на Украйна не е донесъл на страната гаранции за сигурност.
Документът предлага да се внесат промени в законите за националната сигурност и за основите на вътрешната и външната политика, с които на законодателно равнище да се определи евроатлантическата интеграция и влизането в НАТО като стратегия на външната политика на Украйна.
Законът, определящ неблоковия статут на Украйна, бе приет от Върховната рада на 1 юли 2010 г. Москва от години има ясна позиция срещу членството на нови бивши съветски републики в пакта.