Температури над 40 градуса не са необичайни за лятото в Южна Азия, но на няколко места в Индия и Пакистан бяха регистрирани рекордните за този месец 50 градуса.

Наскоро в Индия се проведоха парламентарни избори в разгара на непоносима жега. Почти един милиард души трябваше да отидат до урните, въпреки предупрежденията за екстремни горещини.

В резултат на това е имало многократни съобщения за топлинни удари, някои от които с фатален изход. В щата Утар Прадеш 33 служители в различни избирателни секции са починали в рамките на изборния ден, съобщиха местните медии, позовавайки се официалните власти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

И през тези почивните дни (8 и 9 юни) индийците бяха призовани от здравните власти в страната да не излизат навън.

Доставчикът на храна Виджай Кумар Сингх обаче няма избор, разказва немското издание „Шпигел“. Той обикаля столицата Делхи с мотоциклета си всеки ден. Понякога седалката се нагрявала толкова много, че той трябвало да сложи парцали върху нея и да увие ръцете си с парчета плат, за да не изгори дланите си.

Дори през нощта температурите в началото на юни не падат под 30 градуса. А в стаята му, която дели с още двама мъже, има само един прозорец и вентилатор. „Ако спре тока, излизаме навън. Има ветрец, но той е горещ“, разказва Виджай Кумар Сингх.

Хората на много места в Индия се оплакват от липсата на вода, защото нивата в десетки резервоари са спаднали до малка част от капацитета им за съхранение, съобщи индийската телевизионна станция NDTV, като се позова на официалните власти.

„Това лято имам чувството, че живеем в ада“, каза още Виджай Кумар Сингх.

Властите в Индия, както и съседен Пакистан, предприеха мерки – като например да затворят временно училищата и да пръскат животните в зоологическите градини с хладка вода.

Според местните медии властите през последните дни в западния индийски град Ахмедабад са боядисани хиляди покриви в боя, която отразява слънцето. Това доведе до известно намаляване на температурата вътре в помещенията.

В някои от пакистанските градове пък раздават студени плодови сокове и вода на минувачите. Хората споделят, че и преди са преживявали такива екстремни горещини, но „никога за толкова дълго време“.

„Вече има по-чести и интензивни горещи вълни – те започват все по-рано и продължават все по-дълго в сравнение с миналото“, казва говорителката Клеър Нулис от Световната метеорологична организация (СМО). Според нея тази тенденция ще продължи поради изменението на климата в глобален план.