Джон Маккейн блесна отново в стил „Скъпи, Влад”
Западните партньори на Русия приеха третото изкачване на Путин на президентския пост, но с изключение на Париж, повечето си спестиха „поздравите”, а в коментара на Вашингтон за вота дори не е споменат по име. В същото време топли поздрави в Москва изпратиха президентите на Сирия и Венецуела, китайското правителство и лидерите на страните от ОНД.
След изборната победа по телефона с Владимир Путин разговаряха германският канцлер Ангела Меркел и британският премиер Дейвид Камерън.
От Берлин съобщиха, че Меркел се е обадила на Владимир Владимирович, за да му пожелае успехи на новата длъжност. От „Даунин гстрийт” 10 пък казаха, че очакват в бъдеще да работят с Путин за отстраняване на проблемите в отношенията между Русия и Великобритания и за задълбочаване на политическите и търговски връзки между двете страни.
Вашингтон прояви изобретателност, като поздрави не победителя, а руския народ за приключването на изборната кампания. Името на новия „стар” президент не се споменава нито веднъж в съобщението на Държавния департамент. Американската дипломация признава, че вотът е завършил с явен лидер, но призовава руските власти да проведат убедително разследване на всички нарушения.
Сенатор Джон Маккейн, който в последно време си е нарочил Путин, пусна поредния си закачлив коментар в „Туитър”: „Скъпи, Влад. Изненада! Ти спечели, руският народ плаче”.
Най-много на поздрав прилича посланието на Саркози
„Ден след избирането Ви за президент Ви изпращам моите поздравления и най-добри пожелания на Русия и руския народ”, написа в понеделник френският лидер.
Въпреки искрените поздрави на Елисейския дворец, по всичко личи, че съвместната работа на действащия френски президент с новия му колега в Москва ще продължи съвсем кратко. По последни данни от анкетите държавният глава на Френската република, който се бори за втори мандат на изборите през април, изостава сериозно от своя опонент-социалист Франсоа Оланд.
Въпреки претенциите към изрядността на президентския вот в Русия, в западните столици осъзнават, че ще им се наложи да работят именно с Путин, а не с някой друг, коментира руското издание Газета ру.
В лагера на добре настроените са Сирия, Венецуела и Китай
Сирийският президент Башар Асад пусна телеграма до Москва, в която изпрати „най-искрени поздрави” на Путин. На фона на болезнения конфликт в арабската държава, Москва, заедно с Пекин, остава сред малкото по-сериозни поддръжници на режима в Дамаск.
В „личния си поздрав” до новоизбрания държавен глава венецуелският президент Уго Чавес нарича Путин „инициатор на стратегическото сътрудничество между Венецуела и Русия, основано на най-силни дружески чувства”.
Иранският президент пожелава на новия си руски колега добро здраве, а на руския народ успехи и разцвет. Тези пожелания в посланието на Махмуд Ахмадинеджад са придружени, разбира се, с неминуемото „В името на Аллах!”.